Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Przepis na świat… Dzień Edukacji Narodowej w ZS w Tuchowie

W Zespole Szkół w Tuchowie, uczniowie i nauczyciele, 14 października 2015 roku zadziwili zebranych na akademii, przepięknym programem artystycznym. Hasłem przewodnim był „ogród”, który jest tak wieloznaczny w języku polskim, a w zawodzie nauczyciela bardzo wymowny. Dlatego pojawiły się słowa, obrazy, muzyka i taniec.

Całość zapierała dech w piersi, czasem wyciskała łzę w oku lub też wywoływała uśmiech na ustach zebranych. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum recytowali wiersze, ale jakie! Nie można było wyjść z podziwu, kiedy deklamowane utwory, trudne, naszpikowane rozbudowanymi metaforami, pełne przenośni – po prostu trudna, wysokich lotów poezja, była wypowiadana tak, że każdy odbiorca bez względu na wiek mógł ją wyraźnie usłyszeć i zrozumieć. A było co. Przeplatane teksty o ogrodach, źródłach, z których każdy może zaczerpnąć, różnych drogach wiodących przez życie, odpowiedzialności, dobroci, wytrwałości, służbie drugiemu człowiekowi, wdzięczności, mozole, nieprzespanych nocach nauczyciela, który nie śpi nie dlatego, aby wymyślać tortury dla wychowanków, ale zamartwia się, szukając przyczyn lenistwa i złych stopni. Naturalnie pojawiły się wdzięczne życzenia, których realizacja zależy tak naprawdę w dużej mierze również od dzieci, młodzieży i rodziców:
„Życzymy, by ziarno rzucone
Do duszy naszej nie szło na marne
I powołanie w tej pracy potrzebne
Było cierpliwe i zawsze ofiarne”.

Pomiędzy repertuarem poetyckim rozbrzmiewały dźwięki cudownych melodii i piosenek, np. Tichuana Taxi, wiersz Jonasza Kofty zawierający upomnienie dla wszystkich ludzi: Pamiętajcie o ogrodach, które dotyczy związku człowieka z przyrodą, kiedyś śpiewany m.in. przez Hannę Banaszak. Na naszej akademii zagrali ten utwór Paweł Sikorski-klawisze, Anna Sikorska i Paweł Hołda – saksofony, Radość o poranku – zaśpiewana przez Wiktorię Sikorską, Przepis na świat zespołu Bajm – piosenka, której słowa mocno zapadają w serca:
Żyj! Po prostu prawdziwie żyj!
Dla ludzi życzliwość miej
i jedną tą samą twarz,
a gdybyś miał choć raz wątpliwości cień
to w sercu poszukaj swym
przepisu na świat!

W uroczą atmosferę ogrodu tętniącego życiem owadów wprowadziła zebranych klasa 3a SP. Na scenę wpłynęły dosłownie zwiewne Motylek, Pszczółka i Królowa Kwiatów oraz cały rój pszczółek, duszków kwiatowych w lekko powiewających ukwieconych spódniczkach. Ten rój z klasy 3a zaczarował nas swym tańcem do dźwięków utworu Piotra Czajkowskiego Walc kwiatów.

Gromkie brawa wybuchały na widowni także wtedy, gdy na ekranie kinowym wyświetlane były zdjęcia z różnych wycieczek i imprez szkolnych. Połączenie trudnej poezji ze wspaniałymi utworami muzycznymi, przepiękną dekoracją, tańcem dzieci i prezentacją zdjęć na ekranie były właśnie obrazem pracy nauczycieli, którzy w dzisiejszych czasach Internetu, informacji obrazkowej muszą znaleźć drogę na przemycenie odrobinki starej dobrej poezji, pięknej muzyki poważnej, najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka.

Akademię przygotowali: Renata Gąsior, Barbara Witalis-Ślaga, Marta Chruściel-Zoń, Wiesław Cieśla wraz z uczniami Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica oraz Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego, dziękujemy. Słowa podziękowania kierujemy do pani Wiesławy Hudyki, która przygotowała piękną dekorację.

A to życzenia dla wszystkich ludzi różnych zawodów, powołań, wykształcenia, wyznania, koloru skóry dla starych, młodych i dzieci:
Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię.

Katarzyna Krupa

Skip to content