Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Robimy kocioł ekologiczny – pokaz ekologicznych kotłów w Tuchowie

Wybór sposobu ogrzewania domu nie należy do łatwych wyborów. Często nie wiemy jaką technologię wybrać, jaki kocioł będzie odpowiedni dla naszego domu i ile zapłacimy za jego ogrzewanie.

Organizatorzy 3MAJ SIĘ FESTIVAL zapraszają na wystawę urządzeń grzewczych! Podczas festiwalu będzie możliwość zapoznania się z ofertą wiodących producentów urządzeń grzewczych.

Mieszkańcy będą mieć możliwość obejrzenia kotła, poznania zasady jego działania, skalkulowania kosztów i uzyskania fachowej porady instalatorów.

Do dyspozycji będą również stoiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.

Na stoiskach ekspozycyjnych będzie można poznać sposoby wykorzystania odnawialnych źródeł energii i innowacyjnych technologii grzewczych.

Sobota 6 maja 2017 r. – rynek w Tuchowie, od godz. 13:00!

Chcesz wiedzieć jaki kocioł jest najlepszy? Szukasz ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań? Nie kotłuj się z myślami! Przyjdź na 3MAJ SIĘ FESTIVAL i dowiedz się co w piecu piszczy!

W ramach realizowanych programów wymiany pieców w Małopolsce dopuszczane do zamontowania są kotły co najmniej 5 klasy spełniające normy wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie „ekoprojektu”.

Warto też wiedzieć, że 1 lipca 2017 r. wchodzi w życie uchwała antysmogowa dla Małopolski.

Ogranicza ona powstawanie nowych źródeł emisji zanieczyszczeń.
• od 1 lipca 2017 mogą być instalowane tylko kotły spełniające normy wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu (emisja pyłu do 40 mg/m³)

Wyznacza długie okresy przejściowe
• Do końca 2022 roku (6 lat) – wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych.
• Do końca 2026 roku (10 lat) – wymiana kotłów, które spełniają podstawowe wymagania emisyjne (klasa 3 lub 4)
• Istniejące kotły klasy 5 mogą być eksploatowane bezterminowo

Wprowadza wymagania dla jakości paliw
• od 1 lipca 2017 r. zakaz stosowania mułów i flotów węglowych
• zakaz spalania drewna o wilgotności powyżej 20% (suszenie przynajmniej 2 sezony)

Wprowadza obowiązki dla właścicieli kominków
• od 1 lipca 2017 r. nowo instalowane kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu,
• od 2023 r. istniejące kominki o sprawności cieplnej poniżej 80% muszą zostać wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu ekoprojektu (np. elektrofiltr)

Więcej na temat uchwały antysmogowej dla Małopolski można przeczytaj na stronie: http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa

Skip to content