Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Uczennice Publicznego Gimnazjum w Siedliskach Alicja Rusin i Julia Opałka na deskach Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

3 maja 2017 r. na deskach Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbył się finał XVIII Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej. W tym właśnie finale udział wzięły Alicja Rusin i Julia Opałka.

Uczennice Publicznego Gimnazjum w Siedliskach zaprezentowały się w dwóch kategoriach: wokalnej i recytatorskiej obejmującej uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Miło nam poinformować, iż Alicja Rusin w swojej kategorii zdobyła I miejsce wykonując utwór Anny German „Być może,” natomiast Julia Opałka została laureatką II miejsca w kategorii recytatorskiej prezentując wiersz Teofila Lenartowicza „Jak to na Mazowszu”.

Obydwie młode artystki zaprezentowały się fantastycznie dostarczając publiczności wielu wzruszeń. Szczególnie dumni i również wzruszeni byli rodzice dziewcząt, którzy pojawili się tego wieczoru na uroczystym koncercie. Nasze reprezentantki odniosły ogromny sukces. Tym bardziej, że rywalizacja odbywała się na bardzo wysokim poziomie, a nasze uczennice musiały pokonać wielu konkurentów zarówno w samych eliminacjach, jak i podczas finału 3 maja. Gratulujemy!

Organizatorem imprezy jest Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół – Świat Pracy” w Tarnowie na czele z prezesem zarządu panem Andrzejem Olejnikiem. Patronat honorowy nad XVIII Przeglądem Poezji i Pieśni Patriotycznej objęli: biskup tarnowski Andrzej Jeż, przewodniczący regionu małopolskiego NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek oraz starosta tarnowski Roman Łucarz. Podczas koncertu finałowego wystąpili uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wyłonieni podczas eliminacji powiatowych 7 kwietnia w Centrum Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Repertuar przedstawiony podczas przeglądu związany był z patronami roku 2017 ustanowionymi przez polski parlament – Tadeuszem Kościuszko, Józefem Piłsudskim oraz rzeką Wisłą.

Data przeglądu także nie jest przypadkowa. 3 maja w tradycji i historii naszego narodu to dzień szczególny. Dzień, który powinien jednoczyć wszystkich Polaków w poczuciu dumy ze swej przynależności narodowej. Dlatego zakończyć chcemy słowami z piosenki śpiewanej przez Alicję, wczytajmy się w ich sens, pomyślmy, czym dla nas jest dzisiaj Polska i jakimi chcemy być jej obywatelami?

„Być może, gdzie indziej są ziemie piękniejsze
i noce gwiaździstsze, i ranki jaśniejsze,
być może, bujniejsza, zieleńsza jest zieleń
i ptaki w gałęziach śpiewają weselej.

Być może, gdzie indziej… lecz sercu jest droższa
piosenka nad Wisłą i piasek Mazowsza.”

Opiekun artystyczny Alicji – pani Lidia Borczyk
Opiekun artystyczny Julii – pani Ewa Ustjanowska

Skip to content