Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Rosnę zdrowo

Ruszyła ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna, której celem jest uświadomienie rodzicom, jak ważne jest regularne mierzenie wzrostu ich dzieci, jako jednego z głównych czynników prawidłowego rozwoju. Wsparcia merytorycznego udzielili wybitni specjaliści oraz placówki medyczne. Ambasadorem kampanii została Ilona Felicjańska.

Z badań przeprowadzonych w lutym 2008 r . przez Instytut Pentor wynika, że 83% respondentów – rodziców dzieci do lat 10 uważa, że wzrost jest ważnym czynnikiem, świadczącym o prawidłowym rozwoju dziecka. Jednak co dziesiąty Polak w ogóle nie mierzy swojego dziecka, a 44% nie robi tego regularnie. Najczęściej do braku zainteresowania, faktem, czy proces rośnięcia przebiega prawidłowo, przyznawali się rodzice dzieci w wieku 4-5 lat i 8-9 lat. Jednocześnie 46% pytanych rodziców deklaruje, że podczas wizyty u pediatry, lekarz nie proponuje przeprowadzenia badania wzrostu.

Jak często należy mierzyć dziecko? Specjaliści są zgodni – co trzy miesiące. „Taki okres daje prawidłowy obraz jego rozwoju” – mówi prof. Kluczyńska. „Sam pomiar oczywiście nie wystarczy. Należy nanieść jego wynik na krzywe centylowe i porównać z tempem wzrastania rówieśników dziecka. Warto podkreślić, że jedynie wynik poniżej trzeciego centyla jest powodem do niepokoju i może sugerować istnienie poważnych zaburzeń. Warto wtedy zwrócić się do lekarza. W pozostałych przypadkach najczęściej mamy do czynienia z dziećmi zdrowymi” – dodaje.

Skip to content