Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Smog albo zdrowie – akcja edukacyjna wśród uczniów szkół

W ostatnich tygodniach w Zespole Szkół w Siedliskach (klasy IV-VI i I klasy gimnazjum) i Szkole Podstawowej w Lubaszowej (klasy IV i V) prowadzona była akcja edukacyjna na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie.

Uczniowie podczas lekcji wysłuchali informacji na temat szkodliwości smogu i spalania śmieci, poznali narzędzia do sprawdzania jakości powietrza m.in. aplikację Powietrze Tuchów na smartfony oraz przygotowali prace plastyczne na temat zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie zgodnie przyznali, że ten kto kocha dzieci, nie pali śmieci!

Akcja przeprowadzona była przez nauczycielkę Lidię Borczyk we współpracy z ekodoradcą z gminy Tuchów w ramach programu LIFE.

Akcja edukacyjna realizowana jest w ramach projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” / LIFE-IP MALOPOLSKA / LIFE14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej.

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku. Problem ten dotyczy również Tuchowa. Urząd Miejski w Tuchowie rozpoczyna kampanię edukacyjną podnoszącą świadomość mieszkańców na temat związany z zanieczyszczeniem powietrza.

Kliknij, aby zapoznać się z broszurą informacyjną.

Zachęcamy do zapoznania się z ulotkami informacyjnymi na temat zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na nasze zdrowie. W ramach kampanii edukacyjnej zaplanowano również spotkania w szkołach oraz z mieszkańcami, konferencje, spotkania i inne wydarzenia. Wykorzystywane będą wszelkie kanały informacyjne: media, prasa, internet i plakaty.

Na stronie Tuchowa zamieszczone zostały dwa nowe działy dla mieszkańców: OCHRONA POWIETRZA i JAKOŚĆ POWIETRZA. Zachęcamy do zapoznania się z ich zawartością. Szczególnie polecamy zapoznać się z możliwościami dofinansowania wymiany pieców, termomodernizacji i wykorzystania odnawialnych energii. Znajdują się tam też informacje dotyczące monitorowania jakości powietrza – aplikacje mobilne, strony www i inne.

Czystość powietrza zależy od nas samych. Nikt nie poprawi jakości powietrza bez naszej wspólnej pracy. Nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci zależy od nas!

Nie pal śmieci! Nie spalaj niskiej jakości paliw! Wykorzystuj efektywne metody ogrzewania swojego domu! Korzystaj z odnawialnych energii!

Działania edukacyjne są prowadzone w ramach funkcjonowania Ekodoradcy – realizacja projektu zintegrowanego LIFE w zakresie wdrażania Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze / Implementation of Air Quality Plan for Malopolska Region – Małopolska in a healthy atmosphere – LIFE14 IPE PL 021 / LIFE IP MAŁOPOLSKA.
Skip to content