Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Sport to zdrowie na mur beton!

O zagospodarowaniu muru oporowego przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tuchowie mówiło się już od dawna – podkreśla Burmistrz Tuchowa. W końcu pojawił się pomysł, który doczekał się realizacji. W czerwcu w tym miejscu zostanie wykonany artystyczny mural, który tematyką będzie nawiązywał do sportu, a tym samym do profilaktyki i ochrony zdrowia.

Projekt „Sport to zdrowie na mur beton” przewiduje zagospodarowanie przestrzeni publicznej – betonowego muru znajdującego się w odległości ok. 100 metrów od tuchowskiego rynku. Mur ma długość 68 m i powierzchnię niemal 200 m2. Znajduje się on w bliskim sąsiedztwie hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tuchowie, Zespołu Szkół w Tuchowie, Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Drogą tą poruszają się także osoby korzystające z usług Centrum Zdrowia Tuchów, Przedszkola Publicznego oraz mieszkańcy tuchowskich osiedli mieszkaniowych. Również kibice zmierzający na mecze MKS Tuchovia pokonują ten odcinek drogi. Natomiast Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji to miejsce organizacji ogólnopolskich i międzynarodowych turniejów w judo dla dzieci i młodzieży, meczów ligowych w tenisie stołowym, piłce ręcznej, czy też halowych turniejów piłki nożnej.

Mur przed

Mur po

W projekcie muralu umieszczono symbole i elementy ściśle związane z Tuchowem i sportem.
Wszelkie oznakowanie markowe na koszulkach zawodników, które widać na projekcie, nie zostanie zamieszczone w rzeczywistości. Także twarze zawodników zostaną zmienione.

Do realizacja projektu „Sport to zdrowie na mur beton” zaproszone zostało Centrum Zdrowia Tuchów. Projekt będzie więc finansowany przez Burmistrza Tuchowa i Centrum Zdrowia Tuchów.
Obecnie sport jest nierozerwalnie związany z medycyną. Dotyczy to zarówno profilaktyki urazów, jak i ich leczenia, a w późniejszej fazie także kompleksowej rehabilitacji. W ramach swojej działalności Centrum Zdrowia Tuchów oferuje usługi medyczne w poradni medycyny sportowej, pracowniach diagnostycznych oraz centrum rehabilitacji – podkreśla Prezes Zarządu Centrum Zdrowia Tuchów Tomasz Olszówka. Placówka ta współpracuje z lokalnymi klubami sportowymi (w tym Miejskim Klubem Sportowym Tuchovia), które regularnie korzystają z jej usług.

Autorem projektu artystycznego muralu i jego wykonawcą będzie artysta Jerzy Rojkowski z Krakowa, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Lahti Polytechnic w Finlandii, który specjalizuje się w realistycznym rysunku i malarstwie. Posiada 13 lat doświadczenia w ściennym malowaniu obrazów, portretów w dużej skali, a także wielkich projektów takich jak np. murale ‚Silva Rerum’ (90x5m – jeden z największych na świecie), czy „Triumfalna Brama Krakowa”. Podczas realizacji często współpracuje z architektami, architektami wnętrz oraz innymi projektantami.
Realizacja projektu zaplanowana jest na okres od 11 do 30 czerwca, a więc podczas rozgrywania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Polska-Ukraina Euro 2012.
Wykonanie muralu może się jednak wydłużyć, jeśli warunki atmosferyczne nie pozwolą na ciągłą pracę.

Sponsorzy muralu
Projekt finansowany przez Burmistrza Tuchowa i Centrum Zdrowia Tuchów

Skip to content