Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Spotkanie z autorką książki o majorze Władysławie Drelicharzu

9 września 2022 r. w Tuchowie odbyło się spotkanie z autorką książki „Wciąż szukamy Ojczyzny zgubionej w wrześniowych chmurach… Wojennym szlakiem majora Władysława Drelicharza (1913–1944)” Marią Radożycką-Paoletti, które poprowadził dr Marcin Chorązki z IPN w Krakowie.

Władysław Drelicharz był wielkim patriotą i wybitnym dowódcą, urodzonym w 1913 r. w rodzinie kolejarskiej w Tuchowie. Został odznaczony licznymi orderami polskimi i brytyjskimi, m.in. srebrnym i złotym Krzyżem Virtuti Militari i kilkakrotnie Krzyżem Walecznych, trzykrotnie ranny, wysoko ceniony przez przełożonych, uwielbiany przez podwładnych. Przeszedł kampanię wrześniową, obóz internowania na Węgrzech, walczył w Brygadzie Strzelców Karpackich w Egipcie i w Libii, brał udział w obronie Tobruku. Jako dowódca 2. szwadronu czołgów w słynnym Pułku 4. Pancernym „Skorpion” wziął udział w kampanii włoskiej. Szczególną rolę przyszło mu odegrać w walkach o tzw. Gardziel i Albanetę pod Monte Cassino. Na czele szwadronu walczył następnie w kampanii adriatyckiej, a później w Apeninach Północnych, gdzie poległ. Jednym słowem, jego życie było niczym dramatyczny film, w którym szczególną rolę odegrały jego poślubiona 2 września 1939 r. żona Aleksandra i urodzona w 1940 r. córka Władysława Grażyna. Nigdy nie poznała ojca, ale przez całe życie kultywowała pamięć po nim. Dzisiaj postać mjr. Drelicharza pozostaje symbolem żołnierza – bohatera dla mieszkańców Tuchowa, gdzie został upamiętniony przez nadanie jego imieniem nazwy ulicy. Pamięć po nim jest żywa wśród członków rodziny i mieszkańców miasta, choć spoczął na polskim cmentarzu wojennym w Bolonii.

Spotkanie z autorką biografii mjr. Władysława Drelicharza zgromadziło liczną publiczność, którą zachęciła nieprzeciętna postawa ich krajana, bohatera walk o Tobruk, Monte Cassino, Ankonę i Faenzę, gdzie zginął 21 listopada 1944 r.

Organizatorami dyskusji był krakowski Oddział IPN, Towarzystwo Miłośników Tuchowa oraz Biblioteka Publiczna w Tuchowie, a patronatem honorowym przedsięwzięcie objęła Burmistrz Tuchowa, Pani Magdalena Marszałek.