Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Święto strażaków z gminy Tuchów

Strażacy ze wszystkich 11 jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Tuchów wzięli udział w uroczystościach, które w niedzielne (12.05) popołudnie odbyły się w Siedliskach. Okazją do wspólnego świętowania był Gminny Dzień Strażaka połączony z poświęceniem i przekazaniem samochodu ratowniczo – gaśniczego dla miejscowych druhów.

Uroczystości rozpoczął przemarsz Parafialnej Orkiestry Dętej z Siedlisk, pocztów sztandarowych oraz przybyłych strażaków do kościoła parafialnego. Odprawiona została uroczysta msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił diecezjalny kapelan strażaków ks. Czesław Haus. Po zakończonej eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na plac obok remizy miejscowych druhów. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku komendantowi miejskiemu PSP w Tarnowie st. bryg. Piotrowi Szpunarowi przez dowódcę uroczystości druha Łukasza Giemzę. Po złożeniu meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu i przeglądzie pododdziałów, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego podniesiono flagę państwową na maszt, a następnie głos zabrał gospodarz uroczystości – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliskach druh Krzysztof Siwak, który przywitał przybyłych gości.

Wśród osób, które zaszczyciły swoją obecnością strażackie święto znaleźli się: komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie st. bryg. Piotr Szpunar, przedstawiciel małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Tomasz Pacuła, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie – Kazimierz Koprowski, diecezjalny kapelan strażaków – ks. Czesław Haus, proboszcz miejscowej parafii ks. Jan Wieciech, burmistrz Tuchowa – Magdalena Marszałek, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Tuchowie – Janusz Łukasik, przewodniczący komisji rewizyjnej ZOP ZOSP RP W Tarnowie – druh Andrzej Witek, prezes ZOG ZOSP RP w Tuchowie – druh Mieczysław Kras, radni Rady Miejskiej w Tuchowie (obecnej oraz poprzedniej kadencji), a także Adam Drogoś i Kazimierz Kurczab.

Po krótkim wystąpieniu prezesa miejscowej jednostki, który przypomniał historię jednostki ze szczególnym uwzględnieniem starań o pozyskanie nowego samochodu, nastąpiło poświęcenie i oficjalne przekazanie pojazdu miejscowym druhom. W wystąpieniach gości nie zabrakło gratulacji i podziękowań za zaangażowanie oraz pomoc w realizacji zakupu samochodu. Instytucje i osoby, które najbardziej przyczyniły się do ostatecznego sukcesu, jakim był zakup nowoczesnego, fabrycznie nowego, średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego, otrzymały z rąk prezesa OSP w Siedliskach pamiątkowe statuetki. Ostatnim oficjalnym punktem uroczystości było odegranie hymnu ZOSP „Rycerze Floriana” i defilada pododdziałów, która zakończyła strażackie świętowanie.

tekst: Łukasz Giemza

fot. Wojciech Kras

Skip to content