Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Święto wina i produktów regionalnych – TUCHOVINIFEST

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Wina TUCHOVINIFEST 2021 już za nami. Festiwal odbył się przy słonecznej pogodzie, 7 i 8 sierpnia. W drugim dniu towarzyszył mu festiwal stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich. Wydarzenie zgromadziło na tuchowskim rynku i w amfiteatrze wielu mieszkańców gminy oraz przyjezdnych gości.

W sobotę otwarcia festiwalu dokonali: burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch oraz zastępca burmistrza Tuchowa Wiktor Chrzanowski, natomiast w niedzielę festiwal rozpoczęła poseł na Sejm RP Anna Pieczarka wspólnie z burmistrzem Magdaleną Marszałek. Kierujemy serdeczne podziękowania naszym gościom: pani poseł i panu radnemu za udział w tym wydarzeniu, ich gratulacje dotyczące organizacji festiwalu oraz słowa uznania dla Tuchowa.

TUCHOVINIFEST to wyjątkowe wydarzenie, na którym są wyjątkowe wina i niezwykli wystawcy. Tak było i w tym roku. W sobotę do południa w Muzeum Miejskim przeprowadzono V Międzynarodowy Konkurs Win TUCHOVINICONTEST. Do konkursu ponad 40 producentów win z Polski, Czech, Słowacji i Austrii wystawili ponad 150 win. Komisja konkursowa w wyniku oceny i przyznanych punktów uhonorowała medalami wina i ich producentów:  5 – Złotymi Wielkim, 41 – Złotymi, 53 – Srebrnymi i 22 – Brązowymi. Po południu na tuchowskim rynku producentom i wystawcom wręczone zostały dyplomy i puchary. Wina konkursowe można było próbować w namiocie degustacyjnym oraz bezpośrednio na stoiskach wystawowych producentów.  A byli nimi: Winnica Rodziny Steców, Winnica Dąbrówka, Winiarnia „Lippóczy Pince” Sztyler i Hegedűs , Winnica Goja, Winnica Zagardle , Piwnice Antoniego – małopolska winnica, Winnica Zadora, Winnica Amelie, Winnica Na Dziole.  Przedstawicielom winnic towarzyszyli producenci m in:  serów zagrodowych, oscypków, korbaczy, producent bardzo oryginalnych octów – Octovnia oraz Pszczela Kuźnia . W tym roku degustatorów oraz osób zainteresowanych winem, winnicami i ogólnie branżą winiarską było o wiele więcej niż poprzednimi laty.

Festiwal stowarzyszeń podczas Tuchovinifestu to wydarzenie o niepowtarzalnym klimacie, które promuje tradycje i obyczaje w tym potrawy regionalne. Do udziału w  festiwalu zgłosiły się: Koło Gospodyń Wiejskich w Siedliskach, Stowarzyszenie „RAZEM” Meszna Opacka, Koło Gospodyń Wiejskich w Trzemesnej, Stowarzyszenie „Aktywni Lubaszowianie”, Koło Gospodyń Wiejskich w Łowczowie „Łowczowianki”, Koło Gospodyń Wiejskich AleBabki w Piotrkowicach, Stowarzyszenie Nasza Dąbrówka Tuchowska, Nasza Wieś Zabłędza. Na festiwalu stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich z gminy Tuchów na przystrojonych stoiskach prezentowały i sprzedawały potrawy, a ich przedstawiciele uczestniczyli w konkurencjach konkursowych takich jak: obieranie ziemniaków, robienie pierogów z jabłkiem, bicie piany z jaj, rzucanie beretem, rzucanie jajkami i picie wina przez rurkę. Jury, w skład którego wchodzili skarbnik gminy Szczepan Makarski i dyrektorzy: szkoły muzycznej  Katarzyna Pater, biblioteki publicznej Bożena Wrona, miejskiego ośrodka sportu i rekreacji Mateusz Salwa, oceniło zmagania konkursowe, pogratulowało za zabawę fair play i wraz z burmistrzem Tuchowa Magdaleną Marszałek wręczyło wszystkim uczestnikom nagrody pieniężne. Podczas festiwalu można było posmakować przepysznych potraw oraz spędzić czas wesoło i zabawnie.

Festiwalowi towarzyszyły występy i koncerty zespołów artystycznych. Podczas imprezy wystąpiły zespoły:  śpiewaczy ze Stowarzyszenia „Moje Siedlisko” z Siedlisk, kabaretowy ze stowarzyszenia „Echo Twojej Okolicy” z Karwodrzy, Paweł Hołda Ouartet & Martyna Ogonowska, „Granda” i zespół nauczycieli Szkoły Muzycznej I st. w Tuchowie

Koncert Ex Maanam był wielkim wydarzeniem muzycznym. Zespół Ex Maanam to gwiazda polskiej muzyki, legenda polskiego rocka. 7 sierpnia w tuchowskim amfiteatrze zespół zagrał wspaniały i piękny koncert, porywając w niezwykłe rockowe rytmy i unosząc muzycznie tłum widzów. Ex Maanamu słuchały tuchowskie pokolenia i razem z nim śpiewały cudowne piosenki.

Niestety Tuchovinifest organizowany był w czasie pandemii. Walka z nią to również profilaktyka. Dlatego podczas festiwalu zorganizowany był punkt szczepień przeciw COVID-19. Życzmy sobie, aby festiwale w następnych latach odbywały się wolne od tego wirusa.

Drodzy Państwo, serdecznie dziękujemy Wam za udział, za życzliwość, za uśmiech. Kierujemy gorące podziękowania do wszystkich, którzy uczestniczyli w nim w sposób aktywny: producentom, wystawcom, stowarzyszeniom, kołom, zespołom  oraz wszystkim organizującym  poszczególne fragmenty tego wydarzenia. Wasze zaangażowanie sprawiło, że był on atrakcyjny, bezpieczny i radosny. Dziękujemy.

Fotorelacja – sobota, 7 sierpnia – fot. Wojciech Kras

Fotorelacja – 8 sierpnia, niedziela – fot. Wojciech Kras

Skip to content