Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Tarnowskie Dni Języka i Kultury Francuskiej

W dniach 1-2 czerwca w Tarnowie odbywały się Tarnowskie Dni Języka i Kultury Francuskiej, których współorganizatorem był Zespół Szkół w Tuchowie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej z Tuchowa wykonywali na scenie piosenki francuskie dla najmłodszych wzbudzając zachwyt wśród publiczności oraz zaproszonych gości, m.in. z Ambasady Francji w Warszawie. Wystąpiły również uczennice klasy 5 i 6 Szkoły Podstawowej w Tuchowie zdobywczynie I i III miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Francuskiej. Natomiast młodzież gimnazjalna przebrana za słynne postaci takie jak: trzej muszkieterowie, Coco Chanel, Brigitte Bardot, Edith Piaf i wielu innych, dumnie promowała Zespół Szkół w Tuchowie zachęcając przechodniów i uczestników imprezy do odwiedzania naszego „stoiska promocyjnego”. Na płycie rynku odbywały się liczne konkursy, zabawy oraz degustacje specjałów kuchni francuskiej. W programie imprezy znalazły się piosenki francuski, wiersze, przedstawienia teatralne, tańce w tym słynny kankan oraz wspaniały pokaz „żywych obrazów”.
W tym samym czasie odbywał się Pierwszy Frankofoński Maraton Fotograficzny w Polsce zorganizowany przez Instytut Francuski w Polsce. Wśród 15 miast, w których odbywał się konkurs znalazło się miasto Tarnów. Udział w konkursie wzięły również uczennice z gimnazjum w Tuchowie: Dagmara Moździerz i Katarzyna Ciszek – entuzjastki języka francuskiego i kultury Francji. Zadania konkursowe polegały na wykonaniu cyklu zdjęć, po jednej fotografii do 4 różnych tematów, którymi były fragmenty słów francuskich piosenek. Jest nam niezmiernie miło poinformować całą społeczność tuchowską, że nasze gimnazjalistki zdobyły I miejsce! Tym samym ich zdjęcia biorą udział w eliminacjach centralnych w Warszawie. 15 czerwca w murach PWSZ w Tarnowie odbędzie się wręczenie nagród. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wernisaż wystawy w piątek 15 czerwca, godzina 17:00. Wystawa laureatów i uczestników I Frankofońskiego Maratonu Fotograficznego w galerii miejskiej BWA, dworzec PKP Tarnów. Wystawa czynna będzie do 26 czerwca.

Opracowała: Dorota Gala-Niemczyk

Skip to content