Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Trema przed nową maturą

Nowa matura to największe wyzwanie, z jakim uczniowie i nauczyciele muszą zmierzyć się w tym roku szkolnym. Chyba nie będzie łatwo! 

Niemało uczniów boi się nowego egzaminu, a władze oświatowe martwią się z kolei, co też o polskiej szkole powiedzą jego wyniki.
Ujawnione właśnie wstępne rezultaty próbnych matur z czerwca tego roku z trzech województw – małopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego – nie są dobre. Co drugi licealista, który wybrał fizykę, oblał. Matematyki nie zdał co trzeci. Polski zawaliło 17,5 proc. Warto podkreślić, że egzamin próbny zdawali tylko na podstawowym, czyli łatwym poziomie!

Dane z próby ujawniła OKE w Krakowie. Jej egzaminatorzy ocenili ponad tysiąc prac z każdego maturalnego przedmiotu. Wybrali je losowo.
– To sygnał, że w wielu szkołach metodyka nauczania nie jest odpowiednia. 
Wśród uczniów pokutuje zasada „3 razy Z”: zakuć, zdać, zapomnieć. Uczniowie i nauczyciele muszą się poważnie zabrać do pracy – podkreśla Maria Magdziarz, p.o. dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Szefowa CKE zastrzega jednak: – Nie przesądzałabym, że to obraz porażająco niskiego poziomu wiedzy uczniów. Licealiści pisali nową maturę tuż przed wakacjami, a jej wynik nie miał wpływu na ich oceny końcowe. Nie mieli więc silnej motywacji.
Dr Krzysztof Bolibok, matematyk z I LO w Lublinie i pracownik UMCS, uważa jednak, że te wyniki „to prawdziwy obraz polskiej oświaty”. – 30 proc. uczniów nie zdało próbnej matury z matematyki, a przecież ogromna większość z nich na pewno dostała promocję do kolejnej klasy. Do tej pory abiturienci wybierali matematykę bo wystarczyło zrobić trzy z pięciu zadań, żeby zdać. Niektórzy liczyli na ściągę. Podczas nowej matury ci, którzy nic nie umieją, są postawieni sami sobie. 
Rzecznik MENiS Mieczysław Grabinowski: – Te wyniki, nawet jeśli złe, były bardzo potrzebne. To informacja, nad czym nauczyciele i uczniowie muszą jeszcze popracować.
Minister Mirosław Sawicki przyznaje, że przed nową maturą ma „sporą tremę”. – To ogromne przedsięwzięcie. Pracujemy nad takim systemem sprawdzania matur, by wykluczyć np. możliwość przecieków – deklaruje jego rzecznik.
Do nowej matury przystąpi w maju ponad 350 tyś. Uczniów z liceów ogólnokształcących i profilowanych.

Informator o nowej maturze w sobotniej „Gazecie”
Magdalena Kula

Pokrewne linki:

Nowa
matura – próbne zadania
Jak
nową maturę będą punktować krakowskie uczelnie

Skip to content