Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Tuchowianie świętowali niepodległość!

W poniedziałek 11 listopada gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Jakuba Ap. St. w Tuchowie, której przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz ks. Alfons Górowski. Wybrzmiały dobrze znane wszystkim słowa C. K. Norwida: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

W mszy św. udział wzięli: przedstawiciele samorządu, szkół, organizacji, instytucji, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta i gminy. Uroczystość uświetnił chór męski z tamtejszej parafii.

Po zakończonej mszy św. w asyście pocztów sztandarowych i Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej pod batutą Piotra Kucharzyka nastąpił przemarsz na tuchowski rynek, gdzie o godz. 12.00 tuchowianie wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie uczestnicy udali się do Domu Kultury, gdzie miał miejsce koncert w wykonaniu Parafialnej Orkiestry Dętej z Siedlisk pod dyrekcją Bogdana Stefana oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z zespołem „Pokolenia”.

Pani burmistrz w swoim wystąpieniu powiedziała:
„Dzisiaj już nie musimy przelewać krwi, poświęcać życia, spędzać wigilii w okopach. Nie ma takiej potrzeby, bo żyjemy w niepodległej, wolnej Polsce. Mamy dobrobyt, o jakim wcześniejsze pokolenia mogły tylko pomarzyć. I właśnie dlatego warto się od czasu do czasu zatrzymać, pomyśleć… dzięki komu masz dobrobyt, kto poniósł najwyższą ofiarę, żebyś Ty dzisiaj mógł cieszyć się życiem, szczęściem? Mamy ogromny dług wdzięczności.
Nie wymagam wiele… napisz wiersz, zaśpiewaj przy ognisku piosenkę – dla Polski.
Przyłącz się choć raz do wspólnego działania, zrób coś pożytecznego – dla Polski.
Pracuj wytrwale nie tylko dla własnej korzyści – buduj Polskę.
Dbaj o środowisko nie dla lansu – dla Polski.
To tak niewiele. Jeden mały gest każdego dnia – dla Polski.
Przyłącz się do szerokiego frontu, żyj, działaj i pracuj dla Polski!”.

Ważne słowa! Wprowadzajmy je w codzienne życie każdego dnia!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Wojciecha Krasa.

Skip to content