Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Uczniowie z Siedlisk w partnerskiej szkole w Detvie na Słowacji

W dniach 1-3 czerwca 2011 r. uczniowska orkiestra z Zespołu Szkół w Siedliskach wraz z Dyrektor Lucyną Jamka, Haliną Piotrowską i Pawłem Słowikiem gościła w partnerskiej szkole w Detvie na Słowacji. Spotkania między szkołami odbywają się cyklicznie już od 2007 r., kiedy to szkoły realizowały projekt językowy Socrates Comenius.

Program, jaki przygotowała szkoła słowacka był bardzo ciekawy i napięty. Oprócz dwóch wspaniałych koncertów (jeden w partnerskiej szkole J. J. Thurzu, a drugi przy innej szkole w Detvie w tzw. Dniu na Diedinie), które dała orkiestra uczniowska z Zespołu Szkół w Siedliskach, odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta z Primatorem Detvy Janem Sufiarskym, wizyta w klasztorze Sióstr Karmelitanek, w Muzeum Podpolani. Nie zabrakło również akcentu sportowego – rozegrany został mecz Polska – Słowacja zakończony wynikiem 4:2 dla Polski! A że właśnie w Detvie otworzono sezon turystyczny wyruszyliśmy na Kalamark, miejsce do wspinaczek górskich. W czasie naszej wizyty towarzyszyła nam oczywiście grupka słowackich uczniów wraz z nauczycielami, co zawsze jest częścią wizyty czyli integracja polsko-słowacka. Polscy uczniowie poznali wiele tradycji słowackich i typowo detvianskich. W drodze powrotnej odwiedziliśmy również urokliwe miasto Bańską Bystrzycę. Teraz czekamy na rewizytę!

Serdeczne podziękowania składamy Burmistrzowi Tuchowa Mariuszowi Rysiowi, dzięki któremu możliwy był wyjazd do Detvy.

Dziękujemy również Sponsorom – rodzicom uczniów z naszej szkoły, którzy pragną pozostać anonimowymi, a ufundowali orkiestrze pobyt w Hotelu Detva. Kolejne podziękowania kierujemy pod adresem Bogdana Stefana, który przygotował naszą orkiestrę do występu, oraz Łukaszowi Gutowi, który opiekował się naszą orkiestrą pod względem muzycznym.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Skip to content