Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Upamiętnienie wizyty Prezydenta RP w Tuchowie

W niedzielę, w tuchowskiej bazylice mniejszej, odsłonięta została tablica upamiętniająca rocznicę wizyty Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.30. Mszą św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż.

28 lutego 2010 roku z udziałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w sanktuarium maryjnym w Tuchowie odbyły się obchody 29. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich. Podczas Mszy św. modlono się w intencji uczestników strajków chłopskich, rolników i mieszkańców wsi polskiej. Porozumienia Rzeszowsko – Ustrzyckie regulowały wiele spraw dotyczących rolników i były niezwykle istotne dla wsi polskiej. Wieńczyły one strajki chłopskie na Rzeszowszczyźnie z przełomu 1980 i 81 r.

Tablica z mosiądzu, wykonana została w formie tryptyku o wymiarach 110 cm na 85 cm. Składa się z części środkowej oraz dwóch skrzydeł bocznych. Na lewym skrzydle od góry: wizerunek Orła Białego z koroną na głowie, zwróconą w prawą stronę, nawiązuje do godła Rzeczypospolitej Polskiej. Orzeł Biały symbolizuje siłę, potęgę i majestat państwa oraz narodu polskiego. Pod wizerunkiem Orła umieszczony został napis:
PAMIĘCI PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ LECHA KACZYŃSKIEGO, JEGO ŻONY MARII.

Na prawym skrzydle dalsza część epitafium z napisem:
Pamięci SYNÓW ZIEMI TARNOWSKIEJ
WIESŁAWA WODY – POSŁA NA SEJM RP
JANUSZA KURTYKI – PREZESA INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ
WOJCIECHA SEWERYNA – ARTYSTY RZEŹBIARZA
ORAZ
MAJORA ARKADIUSZA PROTASIUKA – PILOTA SAMOLOTU

OFIAR KATASTROFY SAMOLOTU TU-154 W SMOLEŃSKU
W I ROCZNICĘ WIZYTY PREZYDENTA RP W TUCHOWIE
MIESZKAŃCY POWIATU TARNOWSKIEGO
TUCHÓW 28.02.2011

W centralnej części tablicy przedstawiony został „pejzaż smoleński”. Pośrodku płaskorzeźby, na tle złamanej przez samolot brzozy, umieszczony został fragment jego wraku, który zamyka prostokątna rama zdobiąca. Całość przedstawiona jest w otoczeniu połamanych konarów drzew. Drzewa te stanowią jedyny żywy ślad katastrofy z 10 kwietnia. Po prawej stronie, niejako w koronie lasu, znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej, symbolizująca duchową łączność Bogarodzicy Maryi z ofiarami smoleńskiej katastrofy. Płaskorzeźbę u dołu zamyka rysunek brukowanej drogi, symbol przejścia w inny wymiar egzystencji oraz napis: KATYŃ – SMOLEŃSK 10.04.2010.

Tablica memoriałowa łączy w sobie elementy pamięci i modlitwy. Zamysłem autorów było to, aby tryptyk posiadał treść historyczną, przekaz duchowy, a także przesłanie wychowawcze dla młodego pokolenia. Tablica została wykonana w autorskiej pracowni państwa Ewy i Romana Fleszarów z Karwodrzy.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację!

Skip to content