Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego, jest wspaniałą okazją do krzewienia postaw patriotycznych wśród uczniów szkół.

W tradycyjnym Zlocie Niepodległościowym, organizowanym wspólnie z Powiatowymi Obchodami Święta Niepodległości w Łowczówku, rok rocznie bierze udział kilkadziesiąt delegacji szkół powiatu tarnowskiego. Są wśród nich również delegacje szkół z Gminy Tuchów, a dwie z nich noszą imię bohaterów walk o wolność naszego kraju – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuchowie im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem oraz Szkoła Podstawowa im. Batalionu AK „Barbara” w Lubaszowej.

W związku z obchodami Święta Niepodległości w szkołach organizowanych jest wiele akademii oraz programów patriotycznych.

Dnia 9 listopada 2011 r. w Szkole Podstawowej im. Batalionu AK „Barbara” odbyła się akademia pod hasłem „Straceńców los, czyli o Legionistach spod Łowczówka”, z udziałem specjalnego gościa Józefa Kozioła – emerytowanego nauczyciela ZSP w Tuchowie. Gość przybył do szkoły z gawędą historyczną. Uroczystość uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu muzycznego, a Pani Dyrektor wręczyła pamiątkowe znaczki uczniom, którzy reprezentowali całą społeczność szkolną na uroczystościach patriotyczno-religijnych w Łowczówku, Jamnej i Dąbrach.
Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Natomiast 10 listopada społeczność uczniowska Zespołu Szkół w Siedliskach uczestniczyła w akademii, której przyświecał cytat Ernesta Brylla:

„A te skrzydła okrwawione, w tylu bitwach poranione,
Choć zmalały, spopielały, jeszcze siły nie straciły,
Jeszcze są jak dawniej były,
Jeszcze skrzydła dawnej chwały mogą unieść nas!”

Uczniowie klas IIa i IIIb przygotowali niezwykle wzruszający montaż słowno – muzyczny okraszony piękną poezją i śpiewem. Dodać również należy, że pieśni patriotyczne wykonywała około 20-osobowa grupa chłopców, którzy sprawili, że pieśni brzmiały wyjątkowo.
Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

W ten sam dzień, 10 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuchowie im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem obchodzono uroczystości rocznicowe. W tej szkole są one wyjątkowe, bo jest to Dzień Patrona Szkoły.
Uroczystość połączona była ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych oraz montażem słowno-muzycznym o tematyce patriotycznej i niepodległościowej nawiązującym do Narodowego Święta Niepodległości.
Ślubowanie na sztandar to dla ucznia prawdziwe wyróżnienie.

Również w Szkole Podstawowej im. Księdza Prałata Władysława Gibały w Piotrkowicach odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny z tej okazji.
Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Skip to content