Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

VII Tuchowski Orszak Trzech Króli

Już po raz siódmy w Tuchowie wyruszył Orszak Trzech Króli, tym razem pod hasłem „W jasełkach leży!”. Po mszy świętej, na dziedzińcu Bazyliki Mniejszej uformował się korowód, w którym licznie zgromadzeni mieszkańcy przemierzyli ulice Wysoką, Tarnowską, Daszyńskiego, Rynek, aby spotkać nowonarodzonego Jezusa w Amfiteatrze, oddać mu pokłony i ofiarować dary.

Orszak Trzech Króli jest radosną wspólnotową propozycją świętowania Epifanii. Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam o chwili, w której Jezus objawił się całemu światu, również pogańskiemu, w osobach patrzących w gwiazdy Mędrców, którzy nazywani Królami przybywają do Betlejem, by oddać pokłon Nowonarodzonemu. To zarazem największe uliczne jasełka na świecie odbywające się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech.

Dzieciątko Jezus leżące w jasełkach, czyli w żłóbku (słowem „jasło” określano dawniej żłób, paśnik dla zwierząt), skupia uwagę na prostocie i ubóstwie swojego narodzenia, jednocześnie pobudza do pochylenia się nad ubogimi i potrzebującymi.

Podczas Tuchowskiego Orszaku zostały przedstawione sceny, przygotowane przez WSD Redemptorystów, Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie, Szkołę Podstawową w Tuchowie i Tuchowskich Seniorów.

Oprawę muzyczną mszy świętej i Orszaku zapewniły Sanktuaryjna Orkiestra Dęta w Tuchowie, Szkoła Muzyczna w Tuchowie i kapela z Piotrkowic. W Orszaku uczestniczyły również OSP w Mesznej Opackiej, Stowarzyszenie Miłośników Karwodrzy, zabezpieczenie zapewniła OSP w Tuchowie.

Głównymi organizatorami Orszaku był Dom Kultury w Tuchowie, Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie i Parafia św. Jakuba Apostoła w Tuchowie, jednak osób i instytucji było wiele, dlatego też składamy serdeczne podziękowania i słowa uznania wszystkim, którzy włączyli się w jakikolwiek sposób w to piękne i wydarzenie. Szczególne podziękowanie przesyłamy do Pani Marii Kras, zastępcy dyrektora Domu Kultury w Tuchowie, która od pierwszego Orszaku aż po dzisiejszy poświęca swój czas i siły na jego koordynację.   

Fotorelacja przygotowana przez Wojciecha Krasa.