Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

WOŚP w Tuchowie – podsumowanie

Przez całą niedzielę na terenie miasta i gminy Tuchów, 20 wolontariuszy prowadziło zbiórkę do puszek na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 9 stycznia odbył się XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztab WOŚP z Tuchowa miał swoją siedzibę tradycyjnie w Domu Kultury.

Zbiórka do puszek prowadzona była w godz. 8.00 – 16.00. Na tuchowskim rynku już po godz. 19:30 zaczęli gromadzić się mieszkańcy, aby wysłać „światełko do nieba”. Huczne wystrzelenie fajerwerków o godz. 20:00, poprzedziła burzliwa licytacja okolicznościowych gadżetów oraz obrazu.

Tuchowski sztab dokonał podsumowania zbiórki – do puszek oraz podczas licytacji zebrano w sumie 12 581,37 zł.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy wsparli tę akcję.

XIX Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Tuchowie towarzyszył II Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Tuchowa.

Ciekawostką tegorocznej kwesty na rzecz WOŚP była obecność wolontariuszki Anny Ustjanowskiej, która pracuje w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Tarnowie jako pedagog. Nowo powstała sekcja psów terapeutycznych, ma na celu między innymi organizowanie wspólnych akcji popularyzujących dogoterapię w Tarnowie i okolicy.

Dogoterapia to jeden z najbardziej naturalnych sposobów wspomagających rozwój, terapię i rehabilitację osób dorosłych i dzieci z różnymi deficytami rozwojowymi np. z porażeniem mózgowym, autyzmem, zaburzeniami psychicznymi, ADHD czy upośledzeniem umysłowym. Istotą zajęć dogoterapeutycznych jest nawiązanie łączności przy pomocy bliskiego, dotykowego kontaktu między osobą chorą, niepełnosprawną, a psem terapeutą. Ta forma terapii kontaktowej pozwala na wieloprofilowe usprawnianie rozwoju: ruchowego, intelektualnego, emocjonalnego, społecznego.

Celami terapii jest kształtowanie pozytywnych emocji dziecka w kontakcie z psem, wyzwalanie spontanicznej aktywności, poprawa sprawności ruchowej, normalizacja czucia powierzchniowego i proprioceptywnego (głębokiego), rozwijanie sprawności lokomotorycznych, normalizacja napięcia mięśniowego, wielopłaszczyznowe oddziaływanie na zmysły(wzrok, słuch, węch, dotyk), poprawa koncentracji uwagi, wzbogacenie zasobu słownictwa biernego i czynnego, poczucie sprawstwa (wydawanie samodzielne komend psu), relaksacja, wyciszenie emocji.

Fotorelacja

fot. Ryszard Flądro