Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Wielki Odpust Tuchowski rozpoczęty

We wtorek, 1 lipca rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. W tym roku przeżywany jest pod hasłem „Witaj Matko Syna Bożego”. – Hasło nawiązuje do roku duszpasterskiego który przeżywamy. Chcemy podjąć właśnie to zaproszenie, aby każdy człowiek przyjął Jezusa Chrystusa do swojego serca. Wprowadził go w swoje życie i chcemy aby i ten Wielki Odpust Tuchowski był przeżywany wraz z Maryją Matką Syna Bożego – podkreśla o. Bogusław Augustowski – proboszcz i kustosz sanktuarium w Tuchowie.

Uroczystej eucharystii inauguracyjnej, w której udział wzięli przedstawiciele władz Tuchowa, samorządowcy, przedstawiciele zarządu terytorialnego oraz pielgrzymujący do Tuchowa strażacy, przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Lechowicz – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
Już po raz 24 na rozpoczęcie odpustu licznie przybyli strażacy oraz orkiestry dęte. Do Tuchowa przybyło blisko osiemdziesiąt pocztów sztandarowych państwowych i ochotniczych straży pożarnych z ziemi tarnowskiej i sądeckiej wraz ze swoimi duszpasterzami.
Tradycyjnie, po zakończonej mszy św., celebransi wraz z asystą liturgiczną udali się na poświęcenie pojazdów straży pożarnej.
W tym roku Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do środy 9 lipca. Codziennie w sanktuarium będą sprawowane msze św. o godz. 6:00, 7:00, 9:00, 11:00, 15:00 i 18:30. Każdego dnia o godzinie 6:30 pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, czy nieszporach o godzinie 18:00. Stałym punktem każdego dnia będą także m.in. modlitwy o powołania o godzinie 8:40, koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 14:45, różaniec na dróżkach o godzinie 16:30 i droga krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o godz. 17:15. Na zakończenie każdego dnia odpustu odbywać się będą specjalne Wieczory Maryjne.
Redemptoryści serdecznie zapraszają wszystkich do pielgrzymowania do Matki Bożej Tuchowskiej – Pani Ziemi Tarnowskiej.

Zobacz program odpustu


Fot. Krzysztof Jasiński