Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Wiosenna wycieczka do zimowego Zakopanego, czyli o zetknięciu z potęgą Tatr

7 kwietnia 2017 r. w Kuźnicach – Zakopanem, w siedzibie dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyło się uroczyste podsumowanie XII edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego „Na tatrzańskim szlaku”. Konkurs jest objęty patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Człowiekiem gór nie jest ten, który umie i lubi chodzić po górach, ale ten, który górami potrafi żyć w dolinach. Gdy człowiek czuje się jak karzeł wobec ogromu gór i gdy poznając samego siebie, swoje wnętrze, swoje możliwości, swoją niewystarczalność, zdobywa krok za krokiem jedną z najcenniejszych cech ludzkich – pokorę, która zdobyta w górach, potem owocuje w dolinach.
(Z wędrówki drogą brata Alberta)

Uroczystość prowadzili: Małgorzata i Marek Kotowie, pracownicy TPN. Obecni byli współorganizatorzy konkursu: dyrekcja i nauczyciele ZS w Poroninie.

W kategorii klas IV – VI udział wzięło 105 uczniów z 47 szkół. Laureatem Zespołu Szkół w Tuchowie została Wiktoria Łątka z kl. VI c. Otrzymała wyróżnienie. Napisała opowiadanie, którego tematem jest „lekcja w szkole gór”, czyli relacja o zdobywaniu życiowych, emocjonalnych doświadczeń w zetknięciu z potęgą Tatr.

W tym roku uczniowie mieli do wyboru, oprócz ww. opowiadania, następujące formy wypowiedzi:
– wywiad z człowiekiem gór;
– tekst argumentacyjny uzasadniający słuszność twierdzenia: „Góry oczyszczają z egoizmu i pychy” / „Góry uczą szukania, uczą cierpliwości, oczyszczają z egoizmu”.

Opowiadanie wybrało 55 uczniów, więc tym bardziej sukces Wiktorii mnie raduje.

Serdecznie dziękuję dyrektorowi Józefowi Wzorkowi w imieniu własnym, Wiktorii oraz jej szczęśliwych rodziców za zorganizowanie wyjazdu do Zakopanego.

A oto relacja naszej laureatki:
***
7 kwietnia 2017 roku odbyło się uroczyste podsumowanie XII edycji konkursu „Na tatrzańskim szlaku”. Rozdanie nagród odbywało się w samym Zakopanem, co było dla mnie niesamowitym wydarzeniem, gdyż nigdy tam nie byłam. Wraz z panią od języka polskiego i trzema innymi osobami (uczennica z Siedlisk, jej mama i pani polonistka) wyjechaliśmy spod szkoły o godz. 8.30. Podróż trwała ponad 3 godziny i przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Wraz z przejeżdżaniem kolejnych kilometrów ukazywały się coraz bardziej malownicze krajobrazy. Od Bukowiny Tatrzańskiej zaczęła się podróż jak w zimowej krainie Narnii. Po obu stronach drogi drzewa pokryte białym puchem wyglądały niezwykle uroczo. W ten właśnie sposób z wiosny stała się zima. Wszędzie ukazywał się oczom śnieg. Było zimno, ale za to niesamowicie pięknie. Niestety, samych Tatr nie zobaczyłam, ponieważ było pochmurno. Góry skryły się we mgle i chmurach.
Rozdanie nagród przebiegło w ciekawy sposób pod przewodnictwem sympatycznego i pełnego humoru pana Marka Kota i jego żony pani Małgorzaty. Zdobyłam wyróżnienie. Jednak największą nagrodą było zaproszenie mnie jako laureata konkursu do Zakopanego i możliwość wyjazdu tam.
Po rozdaniu dyplomów i nagród nastąpił poczęstunek. Jedzenia było mnóstwo i było naprawdę smaczne! Gdy uroczystość się zakończyła, zrobiłam sobie zdjęcie z państwem Kotów, przemiłym małżeństwem.
Ostatnim punktem wycieczki były Krupówki. Muszę przyznać, że jest tam doprawdy ładnie. Mnóstwo tutaj różnorakich sklepów, restauracji czy cukierni… Krótko mówiąc: raj dla turystów!
O godz.14.30 wyruszyliśmy w podróż powrotną. Naprawdę szkoda było opuszczać to miejsce.
Moją pierwszą podróż do Zakopanego zapamiętam jako jak najbardziej udaną i mam nadzieję, że uda mi się pojechać tam w następnym roku!

Opracowała: Renata Gąsior

Skip to content