Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Wyjazd integracyjny „Nadziei” nad Jezioro Rożnowskie

W dniach 19-21 maja podopieczni Stowarzyszenia „Nadzieja” przebywali na wyjeździe integracyjnym pn. „Wyprawa po radość”. Osobom niepełnosprawnym towarzyszyli wolontariusze, rodzice i rodzeństwo.
Jak sama nazwa mówi czas przebywania nad jeziorem w pięknym miesiącu jakim jest maj był niezwykle radosny.

Był to czas bardzo potrzebny, by oderwać się od szarości dnia codziennego, by zwiedzić nasz piękny region. Grupa została mile przyjęta przez pracowników ośrodka „Stalownik”. Słoneczna pogoda sprzyjała zaplanowanym zajęciom. Atrakcji było wiele, a osoby otaczające niepełnosprawnych bardzo starały się, by ich podopieczni czuli się bezpiecznie i radośnie.

Celem naszej wyprawy było bliższe poznanie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego przebywaliśmy. Wyprawa miała też na celu przypomnienie lub poznanie wiadomości na temat miasta Tuchowa, w którym znajduje się siedziba naszego Stowarzyszenia „Nadzieja”. Nad falującym jeziorem podopieczni wsłuchiwali się w czytaną książkę pt. „Wędrówki z Tuchówką”. Sowa z Tuchowa jest wszystkim dobrze znana, toteż miło było o niej coś posłuchać i dowiedzieć się ciekawych rzeczy o Tuchowie. O regionie ciężkowicko-rożnowskim interesująco opowiadał pan Ryszard – st. marynarz. Były to sprawy dotyczące powstawania zbiornika wodnego, historii terenu, ludności. Dalszą „garść” informacji otrzymaliśmy płynąc statkiem nad zaporę.

Wolontariusze świeccy (uczniowie, studenci) i duchowni (klerycy WSD w Tuchowie) oraz pani pedagog przygotowali podopiecznym wiele atrakcyjnych zajęć: ćwiczenia relaksacyjne w plenerze, zajęcia z chustą animacyjną, taniec, podchody, filmy o florze i faunie regionu. Nad jeziorem o. Artur redemptorysta sprawował mszę św. dla uczestników. Prowadził także konferencję dla rodziców na temat trudności i radości w wychowaniu dzieci niepełnosprawnych. Rodzice osób niepełnosprawnych mieli też możliwość spotkania się ze sobą i podzielenia się swymi problemami, czy radościami z osiągnięć swych dzieci. Takie wspólne spotkania mają duże znaczenie tym bardziej, że w tym czasie opiekę nad osobami niepełnosprawnymi sprawowali wolontariusze. Ciekawym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Uczestnicy w wielkim zainteresowaniem podziwiali wystawy z eksponatami zwierząt, ptaków, gadów, płazów, ryb i owadów zamieszkujących dolinę rzeki Białej. Przekaz audiowizualny był pozytywnym czynnikiem, zaspokajającym wiedzę uczestników.

Na koniec tej radosnej kilkudniowej wyprawy miał miejsce postój w Skamieniałym Mieście, gdzie po upieczeniu kiełbasy udaliśmy się w mniejszych grupach na wędrówkę do pobliskich skałek. Pod okazałą skałą Grunwald zrobiliśmy zdjęcie pamiątkowe, by potem udać się w dalszą podróż do swych domów. Wyjazd pozostawił miłe wspomnienia.

Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Tuchowie, Starostwu Powiatowemu w Tarnowie, Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie za dofinansowanie wyjazdu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom. Nasza „Wyprawa po radość” pozostawiła miłe wspomnienia dla 81 osobowej grupy uczestników.

W imieniu Stowarzyszenia „Nadzieja” – prezes stowarzyszenia – Marian Gut

Skip to content