Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

XX-lecie działalności Społecznego Ogniska Muzycznego w Tuchowie

Krótka prezentacja Tuchowa okraszona piosenką „Miasteczko” autorstwa Agnieszki Kowalik (tekst) i Antoniego Stańczyka (muzyka), wykonaną przez muzykalną rodzinę Stanisławczyków rozpoczęła uroczystość – jubileusz XX-lecia działalności SOM im. I.J. Paderewskiego w Tuchowie.

Uroczystość odbyła się w niedzielę, 30 września br. w tuchowskim Domu Kultury. Po muzycznym rozpoczęciu, dyrektor SOM dr Jan M. Gładysz powitał przybyłych gości, a byli to m.in.
– poseł na Sejm RP – Michał Wojtkiewicz,
– Burmistrz Tuchowa – Mariusz Ryś,
– przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie – Ryszard Wrona,
– przedstawiciele duchowieństwa z proboszczami obu tuchowskich parafii na czele: o. Bogusławem Augustowskim i ks. Alfonsem Górowskim oraz s. Miriam Bilską i s. Ingą Gęza, przełożonymi tuchowskich domów ss. józefitek i służebniczek dębickich,
– dyrektorzy szkół kształcenia podstawowego i gimnazjalnego, a także szkół ponadgimnazjalnych,
– nauczyciele z Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, którzy przez 15 edycji Małopolskiego Konkursu Pianistycznego uczestniczyli w pracach jury,
– absolwenci i uczniowie wraz z rodzicami,
– osoby, które stały u początku działalności ogniska: Roman Zubek, przedstawiciele: Tarnowskiego Towarzystwa Muzycznego, Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna, Towarzystwa Miłośników Tuchowa z prezesem Tomaszem Wantuchem, Domu Kultury z dyrektorem Januszem Kowalskim, członkowie-założyciele Stowarzyszenia SOM z Stanisławą Burzą, redakcja Tuchowskich Wieści z Grzegorzem Stanisławczykiem.

Nie byłoby dzisiejszego spotkania gdyby nie osoba p. Agnieszki Kowalik – inicjatorki i założycielki SOM oraz jego pierwszej dyrektor, która z oddaniem i pełnym zaangażowaniem prowadziła je przez 20 lat. Ognisko było pasją jej życia, ona nadała mu kształt, charakter i klimat, całe serce. Odeszła nagle do krainy wiecznego piękna i dobra w lipcu tego roku.
Wspominam również nauczycieli z pierwszych lat działalności naszego ogniska: Beatę Maniak i Zygmunta Góreckiego oraz zaangażowaną w MKP i sercem nam oddaną Annę Knapik, byłą dyrektor Centrum Paderewskiego – Tanów Kąśna Dolna. Proszę o powstanie oraz serdeczne i ciepłe wspomnienie tych, którzy byli nam tak bliscy. Dziękuję.
Słowa bardzo serdecznego powitania i podziękowania za okazane dobro i serce i wszelką pomoc przekazuję Aleksandrowi Kowalikowi z córkami Anną i Katarzyną wraz z ich rodzinami oraz wszystkim bliskim i znajomym.
– powiedział dyrektor SOM – dr Jan Gładysz.

Po oficjalnym rozpoczęciu i powitaniu przybyłych gości, Aleksander Kowalik wręczył wszystkich obecnym i byłym nauczycielom Społecznego Ogniska Muzycznego w Tuchowie, pamiątkowe adresy oraz upominki.

Następnie przyszedł czas na koncerty absolwentów SOM w Tuchowie. Popisy swoich umiejętności dali: Paweł Harańczyk (fortepian), Maciej Drozd (fortepian), Karol Schabowski (gitara), Paulina Mróz (gitara), Anna Rąpała (fortepian) oraz Barbara Gładysz – Wszołek (fortepian).

Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia. W holu DK była możliwość spotkania się przy filiżance kawy i dobrym cieście oraz obejrzenia wystawy podsumowującej XX-lecie Społecznego Ogniska Muzycznego w Tuchowie.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Skip to content