Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

XXII Małopolski Przegląd Zespołów Kolędniczych za nami!

Dotrzymując corocznej tradycji w dniach 20-21 stycznia w tuchowskim Domu Kultury odbył się XXII Małopolski Przegląd Zespołów Kolędniczych Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej im. Stanisława Kurczaba.

Pierwszy dzień przeglądu rozpoczęła uroczysta msza święta w bazylice mniejszej w Tuchowie. Dalsza część miała miejsce sali widowiskowej Domu Kultury. Uczestników przeglądu oraz zaproszonych gości powitali: Władysława Stefańska – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Karwodrzy oraz Janusz Kowalski – dyrektor Domu Kultury w Tuchowie. Uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Tuchowa Adam Drogoś. Obecni byli zaproszeni goście: Jacek Hudyma – etatowy członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Ryszard Wrona – przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie, Wiesława Iwaniec – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie, ks. Zbigniew Pietruszka – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej, o. Bogusław Augustowski – proboszcz parafii pw. NNMP w Tuchowie oraz o. Jan Rzepiela, który od początku jest razem z uczestnikami przeglądu. Aby tradycji stało się zadość wysłuchano wspólnie „Kolędy dla nieobecnych”. Przegląd poprowadzili oraz nad jego sprawnym przebiegiem czuwali pracownicy Domu Kultury: Andrzej Jagoda, Wacław Ropski i Ryszard Flądro.


Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Od 1995 r. w organizowanych przeglądach wzięło udział ponad 16 tys. kolędników.

W tym roku do Tuchowa przybyły grupy kolędników z 28 domów pomocy społecznej z województwa małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego oraz podkarpackiego. Przybyli mieszkańcy DPS-ów z Tarnowa, Krosna, Izdebnika, Zakliczyna, Słupi, Więckowic, Wielkich Oczu, Dębicy, Moczar, Łętowni, Bochni, Sieradzy, Stróż, Wietrzychowic, Cieszyna, Folusza, Iwonicza, Krosna, Górna, Nowego Sącza, Krakowa, Tuchowa i Karwodrzy.

Przed dwa dni na scenie tuchowskiego Domu Kultury prezentowały się zespoły kolędnicze, rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w wykonaniu mieszkańców DPS-ów. Artyści w różnym wieku i stopniu niepełnosprawności prezentowali swoje programy: montaże poetycko-muzyczne, widowiska teatralne, jasełka i misteria bożonarodzeniowe, wywołując radość i równocześnie ogromne wzruszenie. Tradycyjne kolędy i radosne pastorałki przeplatały wzruszające aktorskie kwestie. Dla mieszkańców DPS-ów wspólne kolędowanie jest ogromnym przeżyciem, okazją do pokonywania własnych słabości i barier oraz pokazania swoich talentów i umiejętności artystycznych. Kierownik jednego z DPS-ów prezentując grupę powiedział: „To ja się od nich uczę”. To prawda, to właśnie my – w pełni sprawni, zdrowi, w sile wieku – powinniśmy uczyć się od osób starszych czy niepełnosprawnych pokory ducha, wewnętrznej radości, umiejętności cieszenia się z rzeczy prostych i małych oraz przyjmowania z pokorą wszystkich przeciwności losu. Czasem wystarczy tak niewiele, by sprawić drugiemu człowiekowi radość: uścisk dłoni, dobre słowo i życzliwy uśmiech – nie tylko od święta.
Nie sposób opisać radości uczestników przeglądu. Bez wątpienia pobyt w Tuchowie i udział w przeglądzie był dla nich wielkim wzruszającym i radosnym przeżyciem, które na długo pozostanie w ich pamięci.
Należy nadmienić, że podczas tegorocznego przeglądu odbyła się, jak co roku, wystawa pięknych, własnoręcznie wykonanych szopek bożonarodzeniowych. W tym roku było ich 25. Wykonane zostały różnymi technikami, w ramach warsztatów terapii zajęciowych. Nie sposób ich oceniać, gdyż każda z nich była wyjątkowa. Dziękujemy sponsorom za ufundowanie nagród w konkursie szopek.

Organizatorzy dziękują również wszystkim uczestnikom, dyrektorom DPS-ów, opiekunom oraz terapeutom za udział w „Kolędzie 2016”.
Zapraszamy do Tuchowa za rok!

Organizatorami imprezy byli:
Dom Pomocy Społecznej w Karwodrzy
Klasztor oo. Redemptorystów w Tuchowie
Dom Kultury w Tuchowie
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaźń” Karwodrza
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. w Toruniu

Patronat nad imprezą objęli:
Starosta Tarnowski Roman Łucarz
Burmistrz Tuchowa Adam Drogoś
Przełożony Domu Zakonnego Redemptorystów w Tuchowie o. Witold Radowski

Nagrody sponsorowała m.in. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Skip to content