Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Wystawa „Drugi obieg – polskie drogi do wolności”

Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Miłośników Tuchowa oraz dyrekcja Domu Kultury w Tuchowie zapraszają do Muzeum Miejskiego w Tuchowie na wystawę pt. „Drugi obieg – polskie drogi do wolności”.

Otwarcie wystawy odbędzie się 29 stycznia br. (piątek) o godz. 17:00 w Muzeum Miejskim w Tuchowie.

Na wystawie będzie można zobaczyć cały przekrój wydawnictw drugiego obiegu oraz ukazujących się nielegalnie w stanie wojennym publikacji drukowanych i kolportowanych przez antykomunistyczne podziemie, Solidarność, KPN i inne organizacje niepodległościowe. Zaprezentowane na wystawie eksponaty, pochodzą z prywatnych zbiorów Tomasza Wantucha i są to między innymi: ulotki, pocztówki, fotografie, książki, kalendarze, znaczki poczty podziemnej, koperty z nadrukami. W większości eksponaty są o tematyce historycznej i religijno-patriotycznej. To właśnie niezależne wydawnictwa kształtowały świadomość społeczeństwa w ponurych czasach PRL; druki wydawane poza cenzurą, tak jak kropla drąży skałę – budziły w narodzie całkowicie wolną i niezależną myśl człowieka, zaś wolność słowa i swoboda wypowiedzi to jedne z największych osiągnięć po roku 1989 w Polsce.

Kurator wystawy: Tomasz Wantuch.


Wystawa będzie czynna od 29 stycznia do 31 marca 2016 roku.

Muzeum Miejskie w Tuchowie jest czynne w dniach:
środa: 8:00 – 16:00,
czwartek: 14:00 – 20:00,
piątek: 10:00 – 18:00.

Zwiedzanie w pozostałe dni tygodnia po uprzednim zgłoszeniu. Istnieje też możliwość oprowadzania gości po wystawie przez kuratora po wcześniejszym zgłoszeniu takiego zamiaru w muzeum.

Patronat medialny:

Skip to content