Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Zadbaj o środowisko i swój portfel

Przeczytaj, co każdy z nas może zrobić, aby zmniejszać skutki ocieplania klimatu. Wystarczy zmienić przyzwyczajenia i drobne szczegóły w codziennym życiu, aby żyć bardziej ekologicznie a przy tym zmniejszyć koszty energii. Oto kilkanaście porad:

1. Gotuj pod przykryciem. Zmniejszysz zużycie prądu o 15-30%.
2. Nie wyrzucaj do śmietnika zużytych baterii, tylko zanieś je do sklepu ze sprzętem elektroniczny (znajdziesz tam specjalne pojemniki). Dzięki Tobie natura odetchnie, bo do gleby i wody dostanie się mniej trujących substancji.
3. Wymień stare okna w domu na nowe, z podwójną szybą. Wyemitujesz do atmosfery nawet o 350 kg CO2 rocznie mniej.
4. Ociepl swój dom specjalnymi, styropianowymi płytami. W ten sposób zużyjesz dużo mniej energii na ogrzewanie.
5. Nie musisz drukować każdego maila i tak masz go w wersji elektronicznej. W ten sposób oszczędzisz papier oraz energię a Twoja emisja dwutlenku węgla zmniejszy się nawet o 7 kg rocznie.
6. Nie używaj klimatyzacji, jeśli nie musisz – czasem wystarczy otworzyć okno. Jest to dużo zdrowsze dla Ciebie, bezpieczniejsze dla środowiska (mniejsza emisja CO2) i „lżejsze” dla Twojego portfela, bo zaczniesz dostawać mniejsze rachunki za prąd.
7. W toalecie zamontuj dwudzielną spłuczkę, a oszczędzisz 3 – 6 litrów wody za każdym razem.
8. Zamontuj na kaloryferach termostaty a na noc przykręcaj temperaturę o 1 stopień. Zużycie energii na ogrzanie mieszkania zmniejszy się o nawet 10%.
9. Zainstaluj w łazience drobnostrumieniową słuchawkę prysznicową z perlatorem i ekoprzyciskiem a zobaczysz ogromne korzyści. Zużyjesz o 20-60% mniej wody na osobę i ograniczysz emisję CO2 do ok. 230 kg.
10. Gotuj w czajniku tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujesz. Szybko przekonasz się, że rachunki za prąd, gaz i wodę będą niższe.
11. Wyłącz standby – przeciętne gospodarstwo domowe zużywa w ten sposób w ciągu roku energię aż za 62 zł. W skali całego kraju to aż 830 mln zł i ok. 1 mln tony CO2 mniej!
12. Kupując nowy sprzęt AGD zwróć uwagę na klasę energetyczną i wybierz ten z oznaczeniem A. Takie urządzenia zużywają nawet do 40% mniej energii.
13. Nie wkładaj gorącego jedzenia do lodówki, bo zwiększa to zużycie prądu potrzebnego do ochłodzenia. Oszczędzisz na rachunkach.
14. Kupując w sklepie produkty zwróć uwagę, czy pochodzą one z recyklingu. Są tak samo wartościowe jak inne, a dodatkowo bezpieczne dla środowiska.
15. Na zakupy zabieraj tylko ekologiczne torby wielokrotnego użytku. Są pojemne, trwałe, nie zanieczyszczają środowiska, a dodatkowo są modne.
16. Używaj papieru i ręczników kuchennych wytworzonych w procesie recyklingu. Uratujesz drzewa, zmniejszysz emisje CO2 do atmosfery i zaoszczędzi pieniądze.
Źródło: www.noco2.pl