Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Zaginiona uczennica – odnaleziona

W ostatnim dniu Tuchów obiegła informacja o zaginięciu 13-letniej uczennicy Szkoły Podstawowej. Dzięki sprawnej akcji Policji uczennica została dzisiaj odnaleziona. Prawdopodobnie zaginięcie ma związek z korzystaniem z Internetu.

Globalna sieć komputerowa Internet oprócz wielu pozytywnych, praktycznych i użytecznych aspektów, niesie ze sobą wiele zagrożeń. Niestety, Internet to nie tylko praktycznie nieograniczone źródło informacji, idealny sposób komunikowania się oraz pracy.
Korzystając z Internetu bardzo często nie jesteśmy świadomi jakie zagrożenia może on ze sobą nieść. Mimo tego, że słyszymy o przestępstwach czy oszustwach Internetowych, które występują w sieci wydaje nam się, że nie dotyczy to nas i naszych bliskich. Prawda jest jednak taka, że w każdej chwili możemy narazić się na sytuację, która będzie miała dla nas nieprzyjemne konsekwencje. Wynika to zazwyczaj z nieumiejętnego i nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu. Dlatego należy być szczególnie uważnym, gdy korzystają z niego dzieci. Pamiętajcie, by uczyć je odpowiednich zachowań, nawyków i wyczulać na zagrożenia jakie niesie sieć. Oto kilka zasad dla uczniów, które powinni stosować podczas korzystania z Internetu:
– nigdy nie podawaj informacji o sobie, takich jak: twój adres, numer telefonu, miejsce pracy i numer do rodziców oraz nazwa i miejsce swojej szkoły.
– mów swoim rodzicom wszystko, co sprawiło, że czujesz się zakłopotany kiedy używałeś Internetu.
– nigdy bez zgody rodziców nie umawiaj się na spotkanie z kimś, kogo poznałeś w Internecie.
– nigdy nie odpowiadaj na wiadomości czy inne wiadomości z sieci, które są dwuznaczne, obsceniczne, agresywne, przerażające albo wywołujące u ciebie zmieszanie. Zrób kopię takiej wiadomości i przekaż rodzicom, oni wyślą to do odpowiednich władz.
– nigdy bez zgody rodziców nie wysyłaj własnych zdjęć ani innych prywatnych materiałów osobie, którą poznałeś online.
– przestrzegaj reguł, jakie ustalili twoi rodzice, dotyczących korzystania z Internetu. W Internecie znajdują się strony przeznaczone tylko dla dorosłych. Jeżeli sam znajdziesz taką stronę, opuść ją i idź na jedną ze stron, które są przeznaczone dla Ciebie.

Skip to content