Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Zakończyły się prace konserwatorskie przy kapliczce słupowej w Tuchowie

We wtorek 24 listopada br. miał miejsce odbiór prac konserwatorskich prowadzonych przy kapliczce słupowej na ul. Wróblewskiego w Tuchowie.

Oto krótka historia powstania kapliczki:
W czasie budowy kapliczki właścicielem działki był Jakub Mróz, mieszkający w pobliżu wraz ze swoją żoną. Ich ośmioro dzieci zmarło w krótkim czasie po urodzeniu. Stracili nadzieję na potomstwo. Jednak, jak głosi legenda, Jakub Mróz miał sen, w którym Matka Boska Tuchowska obiecała mu, że urodzi im się córka, której mają nadać imię Ewa. Warunkiem miało być wystawienie kapliczki i umieszczenie w niej figury Matki Boskiej. Jakub Mróz warunek spełnił, ufundował kapliczkę. W niedługim czasie urodziła im się córka, którą nazwali Ewa. Dożyła ona sędziwego wieku.

Autor kapliczki jest nieznany. Przypuszcza się, że kapliczka powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Według przekazów ustnych potomków Jakuba Mroza, kapliczka miała powstać w 1823 roku, jednak w czasie prac konserwatorskich udało się odsłonić napis wskazujący na rok 1877. Być może wykonano ją w pobliskim warsztacie kamieniarskim w Jodłówce Tuchowskiej.

Zadanie pn. „Prace konserwatorskie przy kapliczce słupowej w Tuchowie, przy ul. Wróblewskiego, działka nr 1112/2” zostało dofinansowane kwotą 6000 zł z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Kapliczka”.

Prace trwały od 16.07.2015 r. do 24.11.2015 r.

Odbiór prac konserwatorskich dokonany został przez:
– Annę Gurbisz – Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Delegatura w Tarnowie,
– Kazimierza Kurczaba – wiceburmistrza Tuchowa,
– Barbarę Dworaczyńską – wykonawcę prac, konserwator dzieł sztuki z Tarnowa,
– Czesława Krogulskiego – właściciela działki, na której jest posadowiona kapliczka,
– Rafała Rąpałę – kierownika referatu gospodarki przestrzennej i mienia komunalnego.

Kliknij, aby obejrzeć galerię zdjęć kapliczki.

Skip to content