Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Zarybianie rzeki Białej

Dnia 9 maja 2017 r. członkowie Klubu Przyjaciół Białej Tarnowskiej wzięli udział w zarybieniu rzeki Białej i jej dopływów narybkiem troci wędrownej. Projekt zarybiania jest wdrażany przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i obejmuje zlewnię rzek Dunajec, Raba, Biała i Stradomka. W tym celu przyjechało do nas znad morza blisko 700.000 tysięcy sztuk młodych troci.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 7:00 w miejscowości Ostrów pod Tarnowem. Ryby zostały przeładowane na mniejsze jednostki wyposażone w specjalne zbiorniki do których dostarczano tlen, aby ryby trafiły w dobrej kondycji do rzek i dopływów.

My jako Klub otrzymaliśmy zadanie zadomowić blisko 60.000 sztuk troci w dopływach rzeki Białej.

Całe zarybienie przebiegało pod kontrola i wsparciem pracowników Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Ryby w świetnej kondycji trafiły do dopływów rzeki Białej na odcinku Rzuchowa-Jodłówka Tuchowska. W dopływach zauważyliśmy ogromne ilości drobnych organizmów takich jak larwy widelnicy, jętki, kiełże i wiele innych. Jest to bardzo dobry znak, trocie będą miały co jeść zanim podrosną i zdecydują się zasiedlić rzekę.

Patrząc jak młode rybki chętnie rozpływają się po ciekach, zastanawialiśmy się czy uda się nam spotkać je za kilka lat podczas łowienia. Patrzymy w przyszłość optymistycznie, mamy nadzieję, iż w przyszłości będzie nam dane obserwować jak wrócą, aby odbyć tarło.

Pozostajemy nadal w stałym kontakcie z Polski Związkiem Wędkarskim ponieważ już w czwartek tj. 11.05.2017 r. odbędzie się zarybienie szczupakiem. Tu także nas nie zabraknie!

Klub Przyjaciół Białej Tarnowskiej
http://kpbt.pl/

Skip to content