Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

104. rocznica odzyskania niepodległości w Tuchowie

Gminne obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele pw. św. Jakuba Apostoła, podczas której wysłuchaliśmy wspaniałego kazania ks. Proboszcza Alfonsa Górowskiego, obrazującego długą i trudną drogę naszego kraju do wolności. Następnie na tuchowskim rynku odśpiewaliśmy hymn narodowy punktualnie o godzinie 12.00, a potem udaliśmy się na cmentarz wojenny nr 158 na Garbku w Tuchowie.

Ksiądz Proboszcz poświęcił odnowiony cmentarz, następnie wszystkie delegacje złożyły wieńce, oddając hołd poległym za naszą niepodległość. Tradycyjnie już Pan Waldemar Dusza odczytał Apel Poległych. Nie zabrakło wspaniałej, rodzinnej, ciepłej atmosfery, żołnierskiej grochówki, kiełbaski z ogniska, wspólnych śpiewów przy akompaniamencie gitary Pani Bogumiły Chrzanowskiej i ks. Proboszcza.

Uroczystości nie obejmowały zbędnych przemówień. Bo ważniejsze od tak lekko i często wypowiadanych, płomiennych słów, są czyny. Zadbajmy o niepodległość, wolność i pokój każdego dnia, nie tylko 11 listopada. Nie słowem, a swoją codzienną postawą, przykładem, pomocą bliźniemu, wzajemnym szacunkiem pokazujmy sobie i światu, że jesteśmy zjednoczonym, wolnym, dumnym narodem, którego nikt nie jest w stanie podzielić.

Składam wyrazy wdzięczności księdzu Proboszczowi Alfonsowi Górowskiemu za odprawienie mszy świętej, poświęcenie cmentarza, wspólny śpiew przy ognisku. Załodze Domu Kultury w Tuchowie razem z Januszem Kowalskim i Marią Kras, a także lokalnej telewizji za organizację. Dziękuję Wojciechowi Skruchowi wiceprzewodniczącemu Sejmiku Województwa Małopolskiego za obecność i wspólne świętowanie. Dziękuję radnym Rady Miejskiej w Tuchowie, którzy wybrali właśnie gminne uroczystości zgodnie z tym, do czego ich mandat radnego zobowiązuje, Szkole Muzycznej I stopnia w Tuchowie za oprawę muzyczną, wszystkim pocztom sztandarowym ze szkół, ochotniczych straży pożarnych i innych organizacji, delegacjom wieńcowym, drużynie Zuchów i Harcerzy z Łowczowa wraz z Panią Anną Baranowską na czele, Maciejowi Karpielowi przedstawicielowi Wojsk Obrony Terytorialnej, stowarzyszeniu „Sokół Tuchów”, Kołu Gospodyń Wiejskich w Siedliskach, Stajni Batos i Dolinie Białej, Stowarzyszeniu Miłośników Motocykli OWL’s Riders Tuchów, klubowi motocyklowemu Eagle Knights oraz wszystkim mieszkańcom naszej gminy za obecność i aktywny udział w tych pięknych uroczystościach.

Zachęcam również do odwiedzania cmentarza na Garbku o każdej porze roku. Zawsze, gdy będziemy blisko tego miejsca, wstąpmy, przystańmy w ciszy i zadumie, zapalmy znicz, pomódlmy się za poległych, podziękujmy za naszą wolność.

Magdalena Marszałek
burmistrz Tuchowa

Fotografie: Wojciech Kras

Skip to content