Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

25 listopada – Dzień Bez Futra

Czym jest naturalne futro? Miękkim, ciepłym okryciem na chłodne dni? Symbolem luksusu? A może końcowym produktem przemysłowej rzezi na niewinnych zwierzętach? Futro nie rośnie na drzewach – zanim stanie się towarem w sklepie, ktoś musi go zedrzeć z jego właściciela.

Zwierzęta hodowane na futra – m.in. lisy, jenoty, norki, nutrie, króliki, szynszyle – przeżywają swoje krótkie życie na specjalnych fermach hodowlanych, budzących najgorsze skojarzenia z obozami zagłady. Są stłoczone w niewielkich klatkach, pozbawione możliwości ruchu, co powoduje ich nienaturalne zachowania takie jak gryzienie własnego ciała czy zjadanie młodych. Żyją w skrajnie nienaturalnych warunkach. Zabijane są prądem elektrycznym, gazami spalin samochodowych, chloroformem, uderzeniem w tył głowy lub złamaniem kręgosłupa. Nie wszyscy ludzie posiadający luksusowe futra zdają sobie sprawę, że noszą na sobie produkt będący efektem wyjątkowego okrucieństwa.
W tym roku, 25 listopada, po raz kolejny Stowarzyszenie Empatia organizuje Dzień Bez Futra, tradycyjną akcję w obronie zwierząt wykorzystywanych dla futer. Jak co roku setki wolontariuszy rozdawać będą materiały Empatii, organizować akcje uliczne, wykłady, pokazy filmów, koncerty. W tej chwili na liście miejsc, gdzie będą organizowane akcje, jest już około 150 miast!

Skip to content