Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

Wrzesień – miesiąc, w którym pamięcią sięgamy do wydarzeń sprzed lat. 1 września 2023 r. w Tuchowie uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej.

Serdecznie dziękuję radnym powiatowym i gminnym, przedstawicielom służb mundurowych, dyrektorom jednostek oświatowych, licznie przybyłym pocztom sztandarowym i delegacjom wieńcowym, mieszkańcom naszej gminy  za przybycie na tę uroczystość, która jest zarówno momentem refleksji nad przeszłością, jak i przestrogą dla przyszłości. Dzisiaj mówimy o wydarzeniach, które wstrząsnęły naszym światem 84 lata temu, o dniu, który zadecydował o losach Polski – o wybuchu II wojny światowej.

Pomimo że od tego tragicznego momentu minęło wiele dziesięcioleci, nie możemy pozwolić sobie na to, by tak tragiczna i ciemna karta historii stała się jedynie krótką wzmianką w szkolnych podręcznikach. Dziś, patrząc wstecz, ale też obserwując żywe obrazy zza naszej wschodniej granicy i wiele innych konfliktów aktualnie przetaczających się przez świat doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wolność nie jest nam dana na zawsze. Wartości, które naszym przodkom wydawały się tak pewne, w jednej chwili zostały brutalnie zdeptane przez mroczne siły totalitaryzmu.

Warto więc, a nawet należy mieć każdego dnia w swojej świadomości myśl, że to właśnie My kształtujemy losy naszego kraju. To od nas zależy, czy Polska pozostanie krajem wolności. To co może nas dzisiaj od konfliktów wewnętrznych, ale i zewnętrznych ochronić, to jedność i wspólnota. Pomimo tego, że różnimy się od siebie, każdy z nas ma swoje zdanie na wiele tematów i też inne poglądy – bo do tego mamy prawo i to wynika z naszej wolności, musimy się w sprawach najważniejszych dla naszego kraju jednoczyć. Jak tego dokonać? Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne.

Wystarczy zawsze pamiętać o tym, że nasz dom, nasza gmina, nasz kraj, nasza wolność jest dobrem najwyższym. Jeśli jakiekolwiek działanie miałoby to dobro zniszczyć, nawet na tym najniższym poziomie – nie warto się w takie działanie angażować. Wystarczy pamiętać, że każdego dnia możemy wybierać – a skoro mamy ten przywilej – wybierajmy rzeczy i działania wartościowe, które nas budują i wzmacniają. Odrzucajmy spory, konflikty, ale i tak częste w przestrzeni publicznej i mediach manipulacje. One nie budują, tylko niszczą i wspierają tych, którym na naszych podziałach zależy. Bądźmy otwarci, gotowi do dialogu i zrozumienia, pełni szacunku do drugiej osoby. 

Tylko w ten sposób zbudujemy jedność i siłę, która pozwoli zachować nam niezależność i pokój dla nas i przyszłych pokoleń, tak aby już nigdy na naszej ziemi nie rozegrał się dramat, jaki miał miejsce ponad 80 lat temu.

Magdalena Marszałek
burmistrz Tuchowa

fot. Wojciech Kras