Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Adwentowy wyjazd do szkoły partnerskiej w Pettenbach

17 grudnia 2018 r. grupa 18 uczniów Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach wraz z opiekunami: dyr. Lucyną Jamką, Ewą Ustjanowską, Markiem Mikosem oraz organizatorem wyjazdu Haliną Piotrowską wyjechała z wizytą do Neue Mittelschule w Pettenbach w Górnej Austrii.


Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Wyjazd był planowany dużo wcześniej i miał na celu poznanie tradycji i zwyczajów adwentowych i bożonarodzeniowych w Austrii. Wyjazd był częścią innowacji pedagogicznej z języka niemieckiego realizowanej w siedliskiej szkole. Uczniowie byli goszczeni w austriackich rodzinach, ponieważ takie są zasady wymian uczniowskich, jakie prowadzimy z austriacką szkołą od kilku lat. W drodze do Pettenbach grupa podziwiała jedno z największych w Europie opactw benedyktyńskich w Melku w Dolnej Austrii oraz krótko zwiedziła wspaniale świątecznie przestrojone miasteczko. Wieczorem ok. godz. 19.00 zameldowaliśmy się pod szkołą w Pettenbach, gdzie rodziny goszczące czekały już na naszych uczniów.

Następnego dnia zwiedziliśmy szkołę partnerską, oglądnęliśmy przedstawienie bożonarodzeniowe, któremu towarzyszył mini koncert pieśni bożonarodzeniowych oraz czytanie opowieści świątecznych. Po obiedzie na szkolnej stołówce wyjechaliśmy do Christkindl przy Steyr. Miejsce to jest celem pielgrzymkowym, ponieważ znajduje się tu 10-centymetrowa figurka Dzieciątka Jezus z wosku, otoczona kultem. Przespacerowaliśmy się po pięknej starówce Steyr, wstąpiliśmy do Muzeum Bożego Narodzenia, gdzie znajduje się kilkanaście tysięcy ozdób choinkowych. Są tu misterne rękodzieła, dziesiątki lalek, które przedstawiają jak obchodzi się Boże Narodzenie w różnych zakątkach świata, szczególnie do podziwiania podczas jazdy śmieszną kolejką szynową, która woziła nas między piętrami budynku! Należy wspomnieć jeszcze, że w Steyr po raz pierwszy została wydrukowana kolęda „Cicha noc”.

Następny dzień czyli środa była wspaniałą całodzienną wyprawą. Na początku pojechaliśmy do Oberndorfu, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Cichej Nocy, a później w Kaplicy Cichej Nocy odśpiewaliśmy najpiękniejszą kolędę świata „Stille Nacht” po niemiecku i po polsku. Tak świętowaliśmy wyjątkową rocznicę – 200 lat temu właśnie w tym miejscu w Oberndorfie po raz pierwszy wykonano kolędę „Cicha noc”, a było to dokładnie po pasterce 25 grudnia 1818 r. Następnie pojechaliśmy do Salzburga spędzając w tym wyjątkowym mieście ponad 3 godziny podziwiając m.in. dom, w którym urodził się W.A. Mozart, katedrę św. Ruprechta oraz przepiękny Christkindlmarkt. Ostatnim punktem programu w tym dniu był przejazd do miejscowości St. Gilgen, w której urodziła się matka Mozarta i stąd wypłynęliśmy statkiem, w rejsie adwentowym po jeziorze Wolfgangsee do miejscowości St. Wolfgang. Rejs wśród ośnieżonych gór, a na jeziorze pływająca 12-metrowa latarnia pokoju zrobiła na nas niesamowite wrażenie! W St. Wolfgang spędziliśmy dłuższą chwilę i stwierdziliśmy, że do tej pory nie widzieliśmy tak nastrojowego miasteczka jak St.Wolfgang!

20 grudnia w czwartek po pożegnaniu w szkole wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski, ale jeszcze wstąpiliśmy do Wiednia, gdzie zwiedzaliśmy Schönbrunn, ogrody przy pałacu w zimowej aurze oraz uczestniczyliśmy w jarmarku bożonarodzeniowym przed pałacem. Szczęśliwie wróciliśmy do Siedlisk na godz. 23.00! To był niesamowity wyjazd, który możliwy był m.in. dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miejskiego w Tuchowie!

Halina Piotrowska

Skip to content