Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Akcja porządkowania cmentarzy wojennych w Siedliskach

W dniach 28-29 października grupa uczniów Publicznego Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej w Siedliskach wraz z opiekunami samorządu uczniowskiego: Haliną Piotrowską i Markiem Mikosem, porządkowali groby żołnierzy z czasu I wojny światowej.

W pierwszym dniu uczniowie gimnazjum wykonali prace porządkowe na cmentarzu wojennym nr 153 w Siedliskach, na którym znajduje się 5 mogił żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 5 mogił żołnierzy armii rosyjskiej. Cmentarz ten zaprojektowany został przez Heinricha Scholza i jest wyjątkowo oryginalny – swoim wyglądem nie przypomina żadnego z 400 galicyjskich cmentarzy I wojny. Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie zakończonych półkoliście i zwieńczonych małymi krzyżykami łacińskimi lub lotaryńskimi, drewnianych stel–kapliczek, na których umieszczone są owalne, emaliowane tabliczki z informacjami o pochowanych.

Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej w Siedliskach porządkowali cmentarz wojenny nr 156. Kwatera zlokalizowana jest na cmentarzu parafialnym koło kościoła. Znajduje się tam ciekawy postument z kamiennych bloków, na którym ustawiono rzeźbę młodego nagiego mężczyzny, trzymającego spływający ku ziemi wieniec. Pochowano tu 10 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 15 armii rosyjskiej.

W drugim dniu uczniowie gimnazjum porządkowali cmentarz wojenny nr 152 w Siedliskach, na którym jest pochowanych 2 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 5 żołnierzy armii rosyjskiej. Każdy z tych cmentarzy jest zaprojektowany przez Heinricha Scholza.

Cmentarze zostały uporządkowane z liści, zeszłorocznych wiązanek i zniczy. Każda mogiła zaś została przystrojona wiązankami i wiankami z kwiatów, a w Dniu Zadusznym wyznaczeni uczniowie zapalą znicza na każdej mogile.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Skip to content