Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Słodki drań w Tuchowie

29 października w Domu Kultury w Tuchowie gościliśmy znakomitych aktorów związanych z krakowską sceną teatralną, których podziwiać można było w spektaklu teatralnym „Słodki drań”.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Przed tuchowską publicznością wystąpili: Dariusz Gnatowski (jako Ksawier „Brom”), Ewa Romaniak (jako Jadwiga, żona Ksawiera), Agata Woźnicka (jako Magdalena, córka Kasawiera), Andrzej Róg (jako: pacjent chory na cukrzycę, budzący kontrowersję narzeczony oraz mecenas). Pomysłodawcą i reżyserem sztuki jest Dariusz Gnatowski, autorem scenariusza Jan Jakub Należyty, a projektantką scenografii Barbara Guzik. Sztuka traktuje o światowej sławy dyrygencie, który początkowo nie akceptuje faktu, że jest chory i lekceważy wszystkie przejawy choroby.

Przedstawienie w komediowej formie przekazywało treści związane z cukrzycą i zagrożeniami związanymi z jej bagatelizowaniem. Aktorzy w mistrzowski sposób wykreowali postacie borykające się z chorobą, która dotyka zarówno chorego, jak i jego bliskich. Zabawny język, zakotwiczony w znanej nam codzienności, rozbawiając do łez, zmniejszał dystans wobec choroby, a jednocześnie wymagał przyjęcia wobec niej odpowiedniej postawy. Podczas tego spektaklu widzowie nie tylko świetnie się bawili, ale także zdobyli wiedzę na temat poważnej choroby, która rozwija się powoli, często nie dając konkretnych dolegliwości.

Komedia poprzedzona została warsztatami z różnych dziedzin zdrowia dotyczących cukrzycy, prowadzonych przez przedstawicieli Fundacji Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja. Chętni mogli zmierzyć sobie poziom cukru we krwi oraz zasięgnąć fachowej opinii u specjalistów Centrum Zdrowia Tuchów.

Patronat: Burmistrz Tuchowa
Organizatorzy:
Fundacja Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja
Dom Kultury w Tuchowie
Partnerzy:
Centrum Zdrowia Tuchów
Fundacja Zdrowym Być
Patronat medialny:
„Kurier Tuchowski”
Radio RDN


Projekt współfinansowany w ramach dotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2015
Projekt współfinansowany ze środków funduszu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Fundację Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja Wspierają:
Reha+ Fizjoterapia
Kabaret pod Wyrwigroszem
Teatr Komedia Kraków

Skip to content