Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Badajmy się za darmo

Rak piersi jest jednym z czterech najgroźniejszych nowotworów. Działa podstępnie i bez widocznych objawów, a czas reakcji może uratować życie – przypominają specjaliści w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Rakiem, obchodzonym 4 lutego.

W związku z tym, że 80 % zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia głównym czynnikiem ryzyka jest w tym przypadku wiek. Dlatego panie w przedziale od 50. do 69. lat mają możliwość wykonania bezpłatnego badania profilaktycznego. Przy wykorzystaniu cyfrowego sprzętu można to zrobić w Centrum Zdrowia Tuchów.

Przy okazji Dnia Walki z Rakiem warto o tym przypomnieć uprawnionym do wykonania badań paniom. Aby zarejestrować się na badanie wystarczy zatelefonować pod numer 604 430 775. Chorobę rocznie diagnozuje się u 1,5 miliona kobiet na świecie, w Polsce umiera 5,2 tys. osób. Na sto zachorowań jedno występuje u mężczyzny.

Mammografia jest badaniem radiologicznym, czyli prześwietleniem i pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium. Statystyka pokazuje, że ryzyko zdiagnozowania choroby nie jest duże. Z ponad trzech i pół tysiąca pań przebadanych dotychczas w Tuchowie raka piersi rozpoznano ostatecznie u jedenastu pacjentek. Spółka wykorzystuje cyfrowy sprzęt najnowszej generacji. Badanie pozwala na rozpoznanie już milimetrowych zmian w strukturze tkanek. Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi to: podobne schorzenia wśród członków rodziny, trwająca terapia hormonalna i podejrzane zmiany w sutkach oraz bóle piersi. Wczesne wykrycie choroby pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia, dzięki czemu rak piersi może być całkowicie wyleczony.

W Polsce wciąż w niewystarczającym stopniu korzystamy z programów profilaktycznych. Liczba zgłoszeń na badania mammograficzne wynosi obecnie około 43 proc. W Małopolsce jest jeszcze gorzej. Z badań korzysta jedynie około 36 % pań. To przede wszystkim kobiety z dużych miast, lepiej wykształcone i lepiej sytuowane. Pożądany poziom liczby zgłoszeń na profilaktyczną mammografię, do którego dąży Ministerstwo Zdrowia to 70% kobiet objętych programem.

Skip to content