Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Ciekawe projekty tuchowskich gimnazjalistów

Uczniowie klas II Gimnazjum Publicznego im. Kazimierza Wielkiego w Tuchowie realizując Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010r wzięli udział w projektach edukacyjnych. Powstało 19 grup, którymi opiekowało się 16 nauczycieli.

Koordynatorami realizacji projektów były Anna Szeląg i Katarzyna Krupa. Prezentacja pracy uczniów odbyła się 19 i 20 maja 2011 w auli szkolnej. Niektóre projekty mieli okazję obejrzeć uczniowie klas I gimnazjum, których czeka taka sama praca już po wakacjach.

W efekcie własnej pracy uczniowie zdobyli wiedzą i umiejętności praktyczne, czasem wykraczające poza zakres realizowanego programu szkolnego. Niektórzy wykazali się pomysłowością, inni wytrwałością i samozaparciem w dążeniu do celu, ale znaleźli się i tacy, którzy poszli po najmniejszej linii oporu. Największym zainteresowaniem publiczności cieszyły się prace ręczne, wytwory plastyczne i techniczne m. in.:
– elektrownia wodna, która naprawdę wytwarza prąd,
– schemat procesu oczyszczania wody wykonany z produktów wtórnych,
– makiety zabytków Tuchowa,
– makieta szlaku pieszego „Wokół Tuchowa”,
– albumy najciekawszych miejsc w Londynie,
– przewodnik polsko-angielski po Londynie,
– ulotki, pocztówki promujące szlak pieszy i rowerowy wokół Tuchowa,
– tablica z fotografiami cmentarzy wojskowych na terenie gminy Tuchów.

Nie można pominąć faktu, że na prezentacji projektów wystąpili: „byk ortograficzny”, z którym dzielnie walczył torreador używając do tego słownika ortograficznego, Szkot w spódniczce, kosynier oraz rowerzysta z rowerem.
Ciekawym elementem niektórych projektów były konkursy wiedzy dla publiczności, gdzie za poprawną odpowiedź szczęśliwiec otrzymywał słodycze. W jednym konkursie nagrody były niezwykle oryginalne a mianowicie złoto, srebro i brąz – wielkie medale … z dętek rowerowych pomalowanych pięknie w tych kolorach.
Wszyscy nauczyciele i uczniowie zdobyli nowe doświadczenia i przy okazji dobrze się bawili.

Oto lista grup projektowych wraz z tematami, uczestnikami i opiekunami.
Tekst: Katarzyna Krupa

Niebawem na stronie internetowej Tuchowa zamieszczona zostanie kronika filmowa z wypowiedziami uczniów na temat projektów oraz prezentacją prac.

Skip to content