Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Darmowy spektakl i warsztaty dla diabetyków

Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta są podstawą leczenia cukrzycy. Liczba chorych w Polsce według szacunków przekroczyła już dwa i pół miliona. Problemem jest to, że blisko połowa osób nie wie o tym, że choruje.

Wskazówkom żywieniowym ważnym dla diabetyków, ale także dla osób zdrowych będą poświęcone warsztaty w Domu Kultury w Tuchowie 29 października 2015 r. o godz. 16.00. Dwie godziny później rozpocznie się pokaz spektaklu teatralnego „Słodki drań”. Partnerem przedsięwzięcia jest Centrum Zdrowia Tuchów.

Pomysłodawcą i reżyserem sztuki jest Dariusz Gnatowski, odtwarzający postać Arnolda Boczka w serialu Świat według Kiepskich. Aktor sam zmaga się z cukrzycą, dlatego zdecydował się przekuć swoją wiedzę o chorobie i doświadczenie teatralne na działania, dotyczące przekazywania pacjentom i ich rodzinom informacji o schorzeniu. Spektakl opowiada historię światowej sławy dyrygenta, który nie może poradzić sobie z chorobą. Z początku wypiera fakt, iż jest przewlekle chory i lekceważy wszystkie niebezpieczne powikłania. Jednak dzięki wsparciu bliskich oraz wykwalifikowanych specjalistów udaje mu się powrócić do zdrowia, pracy zawodowej i pasji. W przedstawieniu w formie komedii, którego autorem jest Jan Jakub Należyty prócz Dariusza Gnatowskiego występują także Ewa Romaniak, Agata Woźnicka i Andrzej Róg.
Jedzenie urozmaiconych posiłków, w których istotna jest jakość – witaminy, składniki mineralne i błonnik. To jedna z podstawowych wskazówek żywieniowych diety cukrzycowej. O innych można się będzie dowiedzieć podczas otwartych warsztatów. Burmistrz Tuchowa, Fundacja Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja, Fundacja Zdrowym Być, Centrum Zdrowia Tuchów oraz Dom Kultury w Tuchowie zapraszają szczególnie osoby chore i ich rodziny, ale też z znajdujące się w grupie wyższego ryzyka zachorowania. Należą do niej osoby powyżej 65. roku życia, a także te, które mają w rodzinie przypadki zachorowań. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania jest też brak aktywności fizycznej i przyjmowanie leków na nadciśnienie. Osoby zainteresowane obejrzeniem spektaklu powinny wcześniej odebrać bezpłatne wejściówki. Ich liczba jest ograniczona. W tej sprawie można telefonować pod numer 14 652 54 36. Partnerem medialnym przedsięwzięcia są: radio RDN i Kurier Tuchowski.

Skip to content