Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Do odważnych świat należy – Jakub Rogoziński w konkursie „Talent za Talent”

Studenckie Stowarzyszenie Cognitis, działające w Poznaniu, w Warszawie i we Wrocławiu, już po raz 7. zorganizowało ogólnopolski konkurs dla aktywnych maturzystów pn. „Talent za Talent”, którego celem było wyłonienie najbardziej obiecującego przywódcy wśród maturzystów.

W I etapie konkursu, który polegał na wypełnieniu szczegółowego formularza doświadczeń i osiągnięć oraz na rozwiązaniu zadania indywidualnego typu ‘case study’, wyłoniono 24 najlepszych młodych liderów z całej Polski!

W środę, 1 czerwca 2016 roku w Warszawie odbył się II etap konkursu, który polegał na ‘assessment center’, czyli wielowymiarowym procesie oceny kompetencji, w którym uczestnicy byli obserwowani i oceniani przez zespół obiektywnych i wyszkolonych sędziów (asesorów). Cały proces odbywał się w siedzibie firmy Deloitte w Warszawie, która jest głównym partnerem konkursu „Talent za Talent”. Zadania polegały zarówno na pracy zespołowej, jak i indywidualnej, która miała skupić się na: przeanalizowaniu zagadnień dotyczących promocji firmy, zasad współpracy oraz systemu motywacyjnego dla ambasadorów, zaproponowaniu rozwiązań uwzględniających działania, które należy podjąć, przewidzeniu wszelkich konsekwencji związanych z wdrożeniem nowych rozwiązań oraz przeprowadzeniu merytorycznej dyskusji, która doprowadziłaby nas do porozumienia w powyższych kwestiach. Kolejnym zadaniem, z którym mierzyliśmy się był test składający się z łamigłówek logicznych. Na dopełnienie całego procesu, każdy z nas uczestniczył w rozmowie kwalifikacyjnej prowadzonej przez wyszkolonych pracowników firmy Deloitte.

Po przeprowadzeniu ‘assessment center’ i rozmowach kwalifikacyjnych, każdy z nas otrzymał ‘feedback’ od rekrutera, z którym odbywał wcześniej rozmowę. Była to dla nas bardzo istotna i niewątpliwie kluczowa informacja zwrotna, która pozwoliła dostrzec swoje mocne i słabe strony oraz spojrzeć na siebie z nieco innej perspektywy. Poznanie siebie z kolei otwiera w przyszłości drogę do doskonalenia swoich umiejętności, a także do zmiany tego, co nas w różny sposób ogranicza.
Dzień zdecydowanie nie należał do łatwych, ponieważ wymagał on od nas dużo uwagi i skupienia, jednakże możliwość przebywania z tak wspaniałymi osobami, rozmawianie na wiele różnych tematów, dzielenie się doświadczeniami była niesamowicie inspirująca. To wszystko miało na nas pozytywny wpływ i mocno motywowało do dalszego działania.


Uczestnicy 7. edycji ogólnopolskiego konkursu „Talent za Talent” na tarasie w „Deloitte House” wraz z pracownikami korporacji i organizatorami. Fot. Maja Perużyńska

Na zakończenie pierwszego dnia odbyła się integracyjna gra miejska dla wszystkich liderów i członków Stowarzyszenia Cognitis. Była to niesamowita okazja do bliższego poznania się nawzajem, a także stolicy. Każdy z nas mógł wykazać się swoimi zdolnościami przywódczymi. Zagadki i zadania przygotowane dla uczestników były nie lada wyzwaniem – ostatecznie z prawie wszystkimi daliśmy sobie radę.
W czwartek, 2 czerwca 2016 roku odbył się III i zarazem ostatni etap konkursu. Tego dnia poznaliśmy finałową siódemkę, która została wyłoniona podczas dwóch etapów konkursu. Na gali finałowej, która odbyła się na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, walczyli oni o tytuł najbardziej obiecującego przywódcy wśród maturzystów w Polsce. Zanim jednak odbył się finałowy etap konkursu, 24 młodych liderów wzięło udział w wykładzie pt. „Wygoogluj swoją karierę” oraz warsztatach dotyczących autoprezentacji. Całość poprowadziła Marina Juszczyk konsultant ds. praktyk studenckich. Na uczelni mieliśmy także możliwość porozmawiania ze studentami i zapytania o wszystkie nurtujące nas kwestie. Otrzymywaliśmy pełne i szczegółowe odpowiedzi, co pozwoliło nam wykreować pewien obraz rzeczywistości studenckiej.
Na gali obecni byli m.in. uczestnicy konkursu, członkowie Stowarzyszenia Cognitis, zastępca naczelnika ZHP Krzysztof Budziński oraz Daniel Kapusta – zeszłoroczny zdobywca indeksu Uczelni Łazarskiego.
Prezentacje i przemyślenia 7 finalistów na temat przywództwa oceniało Jury w składzie m.in.: prezes Fundacji Humanites Zofia Dzik, prorektor Uczelni Łazarskiego, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Jerzy Stępień oraz dyrektor Centrum Efekty.net Karolina Lewandowska.


Laureaci, finaliści i uczestnicy konkursu „Talent za Talent” podczas Gali finałowej na Uczelni Łazarskiego wraz z gośćmi specjalnymi oraz członkami Stowarzyszenia Cognitis. Fot. Maja Perużyńska

W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie pogratulować zwyciężczyni 7. edycji ogólnopolskiego konkursu „Talent za Talent” – Klaudii Kozioł, Annie Wojtkiewicz drugiego miejsca oraz trzeciego miejsca Łukaszowi Więcławskiemu.

Serdecznie gratuluję, nie tylko laureatom, ale wszystkim finalistom konkursu. Pragnę także pogratulować Amadeuszowi Dzikowskiemu otrzymania od partnera strategicznego konkursu – Uczelni Łazarskiego indeksu na studia!

Nie byłoby mnie w Warszawie, gdyby nie moje doświadczenia, umiejętności i determinacja, ale przede wszystkim nie byłoby mnie tam, gdyby nie jeden e-mail z informacją o konkursie – bardzo serdecznie dziękuję tej osobie. Pobyt w Warszawie był niesamowitym czasem, podczas którego zdobyłem bezcenne doświadczenia, poznałem wspaniałych i bardzo wartościowych ludzi i jestem przekonany, że nowo nabyte umiejętności będą niezbędne już w niedalekiej przyszłości.

Na koniec chciałbym przytoczyć słowa Ani Pręgowskiej, która odpowiadała m.in. za kontakt z uczestnikami konkursu, bo to jej słowa zainspirowały mnie do napisania tego artykułu.
„Muszę przyznać, że było to dla mnie niesamowite przeżycie i będę bardzo długo mile wspominać ten czas. (…) Jest to dla mnie ogromny zaszczyt móc poznać ludzi tak młodych, a równocześnie pełnych pasji, zaangażowania i wspaniałej zaraźliwej energii. Gratuluję Wam wszystkich Waszych sukcesów i tego, jakimi jesteście ludźmi.”

„Wspólnie z moim zespołem stwierdziliśmy, że była to naprawdę mocna ekipa. (…) Osoby z Deloitte’a były również bardzo pozytywnie zaskoczone. Spodziewały się oceniać jakichś tam licealistów, a tymczasem trafiły im się wyjątkowe osoby, zdecydowanie niebanalne, wybitne. Ogólny poziom był zdecydowanie wyższy niż na assessmentach i rozmowach, które przeprowadzają, na co dzień wśród studentów i starszych. Zrobiliście wspaniałe wrażenie na nas wszystkich!”

To tylko dwa dni, a tak wiele się zmieniło. Nie sposób dobrać słowa, żeby opisać tę wspaniałą atmosferę i ogólnie to, co się działo. To po prostu trzeba przeżyć i doświadczyć na własnej skórze!

Jakub Rogoziński