Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Dzień Bez Opakowań Foliowych

Już za kilka dni będziemy obchodzić Dzień Bez Opakowań Foliowych (23 stycznia). Co ciekawe, pomysł na to proekologiczne święto zrodził się w Polsce i co roku zatacza coraz szersze kręgi. Mimo że podobne inicjatywy powstają u nas jak grzyby po deszczu, w kwestii minimalizacji odpadów wciąż mamy sporo do zrobienia.

Obliczono m.in., że statystyczny Polak produkuje aż 330 kg śmieci rocznie – czyli niemal kilogram dziennie! I choć właściwa segregacja jest na wagę złota, niezbędne jest też dotarcie do źródła problemu: ograniczenia roli plastiku w naszym życiu codziennym.

Filozofia „zero/less waste” (ang. zero/mniej śmieci) bazuje na idei gospodarki zamkniętego obiegu, czyli takiej, w której śmieci zamiast zalegać na wysypisku, stają się cennym surowcem do tworzenia kolejnych przedmiotów. Pierwsze skrzypce gra tu ograniczanie zbędnych śmieci, które można wcielić w życie, stosując 5 wskazówek: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, segreguj i kompostuj.

Brzmi rozsądnie? Tylko jak to ugryźć w życiu codziennym?

Aby dołożyć swoją cegiełkę do ruchu zero waste wcale nie musisz dokonywać rewolucji w każdej dziedzinie życia. Proste rozwiązania i drobne gesty mają tu ogromne znaczenie! Rozpocznij np. od konsekwentnego stosowania wielorazowych toreb podczas zakupów i częstszego sięgania po produkty sprzedawane luzem. Warto także na nowo odkryć sztukę odpowiedniego przechowywania żywności, dobrze znaną naszym dziadkom i babciom. Uważniejsze planowanie zakupów oraz przekonanie się do picia wody z kranu to kolejne kroki milowe, które, choć z pozoru błahe, mają realny wpływ na ochronę środowiska i jego zasobów.

Więcej praktycznych sposobów na ograniczenie plastikowych śmieci w kuchni, łazience i podróży można znaleźć w poradniku „Zero waste w praktyce”