Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Historia i motoryzacja w Tuchowie

W najbliższy piątek, 26 czerwca Adam Drogoś – burmistrz Tuchowa i Tomasz Wantuch – przewodniczący Towarzystwa Miłośników Tuchowa powitają w naszym amfiteatrze motocyklistów – uczestników „Edukacyjnego rajdu motocyklowego szlakiem jarosławskiej 24. Dywizji Piechoty płk. Bolesława Krzyżanowskiego – Małopolska – Podkarpacie 26-28 czerwca 2015”.

Motocykliści biorący udział w rajdzie przyjadą do Tuchowa około godziny 12.30 prosto z Zakliczyna, najpierw złożą kwiaty na grobie żołnierzy z września 1939 roku, który znajduje się na kwaterze cmentarza z I wojny światowej numer 160. Następnie objadą tuchowski rynek dookoła, po czym przejadą pod amfiteatr, gdzie się zatrzymają i zostaną powitani przez władze miasta reprezentowane przez burmistrza Tuchowa oraz przewodniczącego Zarządu Towarzystwa Miłośników Tuchowa. Tu nasi goście z rzeszowskiego IPN-u opowiedzą o tym, jaka jest idea tego rajdu i odniosą się do wydarzeń historycznych z września 1939 roku, które miały miejsce na tym terenie.
Organizatorem rajdu jest IPN Oddział w Rzeszowie, a współorganizatorzy to IPN Odział w Katowicach oraz Knight Riders Poland Chapter Tarnów. Liczymy na miłe i serdeczne przyjęcie gości przez mieszkańców naszego miasta.

„Wehikuł czasu znów w Tuchowie”
Jak co roku odbędzie się w Tuchowie impreza „Wehikuł czasu”. W pierwszy dzień, tj. w sobotę 27 czerwca Towarzystwo Miłośników Tuchowa aktywnie włącza się w tę dwudniową imprezę. Podczas sobotniego przejazdu (od godz. 15.00 do 19.00) pojazdów z epoki szlakiem cmentarzy z I wojny światowej – frontu wschodniego przewodnikiem konwoju będzie Józef Kozioł, znawca regionu i wydarzeń, które miały miejsce na tym terenie 100 lat temu. Uczestnicy przejazdu usłyszą jego gawędę o przebiegu bitwy pod Łowczówkiem oraz udzieli odpowiedzi na pytania związane z działaniami frontowymi, które toczyły się na naszym terenie. Zaś o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie integracyjne pasjonatów motoryzacji. Podczas imprezy „Wehikuł czasu” – przewodniczący TMT wręczy wyróżnienia dla aktywnych, młodych osób, które od samego początku pomagały w organizacji tej imprezy oraz przyzna w imieniu Zarządu TMT nagrody za najciekawsze pojazdy na tegorocznym zlocie.
W czasie obu dni trwania „Wehikułu czasu” – TMT wystawi skarbonę, aby zbierać datki na odnowę starego cmentarza w Tuchowie. Dobrym przykładem jest zakończona sukcesem ubiegłoroczna zbiórka pieniędzy, zorganizowana przez Stanisława Jaworskiego, dzięki której odnowiony został nagrobek st. sierż. Maksymiliana Matwijówa – mechanika samolotowego i żołnierza RAF-u, który podczas drugiej wojny światowej walczył w Wielkiej Brytanii.
Aktualnie TMT podejmuje działania, aby zostały przeprowadzone kompleksowe prace renowacyjne starego cmentarza, który istnieje od połowy XV wieku, a obecnie jest bardzo zaniedbany. Na cmentarzu tym spoczywają między innymi przedstawiciele tuchowskiej szlachty, powstańcy, osoby duchowne, członkowie rodziny Rozwadowskich – właścicieli Tuchowa oraz w kwaterze wojskowej – żołnierze rosyjscy i austriaccy, którzy zginęli w walkach I wojny światowej na terenie naszego miasta.
Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Miłośników Tuchowa – Tomasz Wantuch

Skip to content