Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Historia zatrzymana w kadrze – projekt dofinansowany w ramach programu FIO

23 marca br. w Muzeum Miejskim w Tuchowie odbyło się spotkanie organizacyjne nauczycieli ze szkół podstawowych gminy Tuchów biorących udział w projekcie „Historia zatrzymana w kadrze…” realizowanym przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”, a dofinansowanym w ramach programu „Fundusz inicjatyw obywatelskich” realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt będzie realizowany w 10 szkołach podstawowych: Tuchowie, Karwodrzy, Lubaszowej, Dąbrówce Tuchowskiej, Piotrkowicach, Mesznej Opackiej, Łowczowie, Jodłówce Tuchowskiej, Burzynie i Siedliskach od marca do lipca 2017 r.

W trakcie projektu dziesięcioosobowe grupy uczniów z każdej ze szkół będą realizować kilka zadań. Jednym z nich jest poszukiwanie czarno-białych, ponad 50-letnich zdjęć, przedstawiających nie tylko miejsca z miejscowości, z którymi związani są uczniowie, ale także jej byłych mieszkańców. Uczestnicy projektu z pomocą starszych członków rodzin lub sąsiadów będą opisywać historie związane z utrwalonymi na fotografiach miejscami i osobami. Mogą też zrobić współczesne zdjęcie miejsca ze starej fotografii. Drugie zadanie polega na odnajdywaniu starych przedmiotów codziennego użytku (np. żelazka na duszę, narzędzia gospodarstwa domowego) i fotografowaniu ich. Tutaj także korzystając pomocy starszego pokolenia uczestnicy będą opisywać zasady działania oraz przeznaczenie odnalezionych przedmiotów. Następnie zrobią zdjęcie współczesnej wersji odnalezionego przedmiotu, o ile taki przedmiot nadal jest w użyciu.

Ze zdjęć zgromadzonych i zrobionych w trakcie realizacji obu zadań uczestnicy przygotują prezentację multimedialną, na bieżąco będą współprowadzić blog projektowy, a na koniec zgromadzone materiały zostaną zebrane w publikacji poprojektowej. Dzieci wezmą także udział w specjalnie opracowanym dla nich kursie komputerowym oraz lekcjach muzealnych w zamku w Dębnie „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni” i w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie „Sto lat temu w chłopskiej chacie”.

Na koniec uczestnicy wezmą udział w konkursie na najlepszy kolaż zdjęć (ze starych i nowych fotografii dotyczących tego samego miejsca lub/i przedmiotów o takim samym przeznaczeniu) oraz finale projektu, w którym każda grupa zaprezentuje wypracowane materiały. Z kolei 11 grupa – teatralna podczas Finału Projektu zaprezentuje przedstawienie pt. „Piórnik” ukazujące dawne zwyczaje ludowe (darcie pierza). W finale udział wezmą również seniorzy, którzy aktywnie włączali się w gromadzenie i opisywanie zebranych podczas realizacji projektu materiałów.

Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.synergia.tuchow.pl) , gdzie na bieżąco będziemy zamieszczać informacje na temat przebiegu projektu.

Katarzyna Skrzyniarz
Fundacja Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”