Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Jubileusz 25-lecia TMT

We czwartek 22 czerwca br. Towarzystwo Miłośników Tuchowa świętowało jubileusz ćwierćwiecza swojego istnienia. Impreza została poprzedzona otwarciem wystawy poświęconej działalności wydawniczej członków Towarzystwa Miłośników Tuchowa, na której zaprezentowano karty tytułowe książek i wydawnictw, których autorami lub współautorami byli w ciągu ostatnich 25 lat członkowie TMT.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17:00 od powitania wszystkich przybyłych gości przez przewodniczących Zarządu Tomasza Wantucha i Elżbietę Moździerz. W trakcie powitania, szczególnie podziękowano za pomoc w organizacji przedsięwzięcia i objęcie honorowym patronatem imprezy przez posła na Sejm RP Michała Wojtkiewicza, starostę tarnowskiego Romana Łucarza oraz burmistrza Tuchowa Adama Drogosia.

Na początku historię TMT w skrócie przybliżył pan Józef Kozioł, który wspominał początki istnienia Towarzystwa i jego działalność. Potem zgodnie z programem, w antycznej scenerii rozpoczął się spektakl pt. „Ifigenia w Aulidzie”, który zaprezentowała młodzież z zespołu teatralnego „Fabuła” z Domu Kultury w Tuchowie; spektakl przygotowany został pod kierownictwem Andrzeja Jagody. Po zakończeniu widowiska przedstawiono nazwiska młodych adeptów sztuki teatralnej, a na sali rozległy się gorące i zasłużone oklaski widzów – uczestników jubileuszu.

Po widowisku przywitano jeszcze dodatkowo tych gości, którzy dojechali spóźnieni z Tarnowa, w tym specjalnego gościa jubileuszu TMT – pana płk. Jerzego Pertkiewicza, który jak zwykle mimo 98 lat, osobiście zasiadł za kierownicą swego samochodu i przyjechał na nasz jubileusz. Następnie rozpoczęła się prelekcja historyczna o sławnych tuchowianach, którzy wyjątkowo odznaczyli się w historii naszego miasta. W prelekcji przypomniano sylwetki czterech osób związanych z Tuchowem: pułkownika Jana Władysława Rozwadowskiego, burmistrza Mariana Stylińskiego, żołnierza Armii Krajowej Antoniego Ulatowskiego oraz światowej sławy artysty malarza Mordechaja Ardona – zaproszonym gościom, przybliżono ich biografie i podkreślono dokonania życiowe.

Następnie etapem programu było upamiętnienie tych członków TMT, którzy już odeszli i uczczenie ich pamięci minutą ciszy. Sylwetki tych osób zostały przygotowane przez pana Stanisława Jaworskiego, a zostały odczytane przez panią Małgorzatę Kozioł. Potem odbyło się uroczyste wręczenie okolicznościowych dyplomów członkom założycielom Towarzystwa Miłośników Tuchowa, którzy 25 lat temu zapoczątkowali powstanie naszego Stowarzyszenia. Dyplomy wręczała pani Janina Halagarda, a szefostwo Zarządu gratulowało osobom wyróżnionym. W tym miejscu gratulacje dla TMT przekazały też władze miasta – burmistrz i przewodniczący Rady Miejskiej wręczając pamiątkowy dyplom, w którym podkreślono zaangażowanie TMT dla rozwoju kultury i upowszechniania historii Tuchowa. Następnie dwa okolicznościowe adresy, przesłane z okazji jubileuszu na ręce przewodniczącego Zarządu TMT – Tomasza Wantucha, zostały wspaniale odczytane przez panią Annę Argasińską. Tu warto nadmienić, iż gratulacje napłynęły od pana Piotra Rozwadowskiego prezesa Zarządu Stowarzyszenia Rodziny Jordan-Rozwadowskich oraz od pani Beaty Sak z Theodorowiczów dawnych właścicieli Tuchowa. Po tych niezwykłych atrakcjach związanych z jubileuszem, Zarząd Towarzystwa Miłośników Tuchowa przygotował dla wszystkich przybyłych gości niespodziankę w postaci płyty z wywiadami nagranymi dla zaprzyjaźnionej rozgłośni. Płytę wydano z okazji podwójnego jubileuszu, czyli 25-lecia TMT oraz 90-lecia Radia Kraków, więc płytę zatytułowano „TMT z Radiem Kraków czyli 25 wywiadów na dwudziestopięciolecie Towarzystwa Miłośników Tuchowa”. Potem wszystkich gości zaproszono na poczęstunek, gdzie przewodniczący Zarządu – Tomasz Wantuch poprosił o zabranie głosu naszego specjalnego gościa pana płk. Jerzego Pertkiewicza, który zgodnie z prośbą wygłosił stary rycerski toast. Po każdym z trzech wznoszonych toastów, wszyscy głośno wykrzykiwali – Wiwat! Potem okazało się jak niezwykłe przygody spotkały płk. Pertkiewicza, gdy jechał do Tuchowa, co wśród wszystkich zebranych wzbudziło podziw i szacunek. Jubileusz zakończył się wspólnymi rozmowami i biesiadowaniem.

TMT składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które pomogły w organizacji jubileuszu, w tym szczególnie dla Urzędu Miejskiego i władz miasta Tuchowa oraz pracowników Domu Kultury w Tuchowie.

Zarząd TMT