Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Klub Bezpiecznego Puchatka

W szkołach podstawowych w 4 województwach w Polsce ruszył program edukacyjny „Klub Bezpiecznego Puchatka”, organizowany przez firmę Maspex we współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Patronat honorowy nad programem objęły Kuratoria Oświaty w Białymstoku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Akcja skierowana jest do klas I szkół podstawowych. Jej celem jest edukowanie dzieci na temat bezpieczeństwa w 3 obszarach: w domu, w szkole i w drodze do szkoły.

W roku szkolnym 2009/2010 realizowana jest pilotażowa edycja programu. Obejmuje ona swoim zasięgiem cztery województwa: małopolskie, podlaskie, wielkopolskie oraz łódzkie. W programie bierze udział 45 tys. dzieci z prawie 2 tysięcy szkół podstawowych. Wszystkie szkoły, które zgłosiły chęć udziału w programie otrzymują od organizatorów:
– materiały edukacyjne dla nauczycieli wraz ze scenariuszami lekcji,
– książeczki z ćwiczeniami i zabawami dla dzieci,
– broszurę informacyjną dla rodziców,
– certyfikat dla szkoły, potwierdzający udział w programie.

Wszystkie materiały programu „Klubu Bezpiecznego Puchatka” zostały stworzone przez metodyków tak, by w atrakcyjny i ciekawy sposób przekazywać dzieciom wiedzę na temat bezpieczeństwa. Scenariusze lekcji zawierają wiele zabaw i kolorowych ilustracji. W ramach zajęć o bezpieczeństwie dzieci będą mogły wziąć także udział w turnieju sportowo – wiedzowym.

Razem z „Klubem Bezpiecznego Puchatka” Pierwszoklasiści będą poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa:
– nauczą się rozpoznawać przedmioty niebezpieczne, których używać mogą tylko pod nadzorem dorosłych, np. nóż, lekarstwa, zapałki,
– dowiedzą się jak bezpiecznie bawić się w szkole i na podwórku,
– poznają numery alarmowe i dowiedzą się jak reagować w sytuacji zagrożenia,
– nauczą się zasad ruchu drogowego, poznają znaki i sygnalizację świetlną.

Dzięki materiałom „Klubu Bezpiecznego Puchatka” szkolne lekcje wyposażą dzieci w najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Pierwszoklasiści będą mogli zweryfikować swoją wiedzę, wypełniając książeczki „Zostań członkiem Klubu”. Znajdą w nich mnóstwo rebusów, kolorowanek i zagadek, dotyczących bezpiecznych zachowań w domu, w szkole i w drodze do szkoły. Zabawy podzielone są na łatwiejsze, które dziecko może wykonać samodzielnie i nieco trudniejsze, które powinny być wykonywane wspólnie z rodzicami.

W ramach „Klubu Bezpiecznego Puchatka” zostały również przygotowane opowiadania dla dzieci o tematyce bezpieczeństwa. Są one umieszczone na stronie programu (www.bezpiecznypuchatek.pl) oraz w książeczce dla dzieci. Czytając swoim pociechom opowiadania, w przyjazny sposób można wprowadzić je w tematykę bezpieczeństwa. Dodatkowe porady, które warto przekazać dzieciom, rodzice znajdą w broszurze informacyjnej.

Zapraszamy wszystkich Pierwszoklasistów, Nauczycieli i Rodziców do Klubu Bezpiecznego Puchatka!

Wszelkich dodatkowych informacji z przyjemnością udzielą:
Dorota Liszka, tel. (0-33) 870 8204, d.liszka@maspex.com
Joanna Olszowska, tel. (0-33) 870 8464, j.olszowska@maspex.com

Skip to content