Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Łowczówek 2018

Zlot Niepodległościowy na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku, który zorganizowany został po raz dwudziesty, zainaugurowała msza święta pod przewodnictwem abp Henryka Nowackiego. Na wstępie oficjalnej części uroczystości Prezydenta RP powitał wójt gminy Pleśna Józef Knapik. Panu Prezydentowi towarzyszyli – podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski oraz kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras.

W przemówieniu do uczestników niepodległościowego zlotu Andrzej Duda powiedział, że wdzięczność za powrót Polski na mapę Europy i świata jest tym większa i tym bardziej poruszająca, i tym większe wywołuje dreszcze, kiedy się jest w takim miejscu jak to, gdzie wolność krzyżami się mierzy. – One tu stoją, my patrzymy na nie, a one na nas. I to jest świadectwo w cenie, jaką płaci się za wolność – mówił Prezydent. Zdaniem Andrzeja Dudy gdybyśmy dzisiaj tych żołnierzy zapytali, czy było warto, to odpowiedzieliby: Tak, było warto, mimo tego, że żyłem tylko 20 kilka lat. Było warto, choć cierpiałem, choć przecież się bałem, bo tu toczyły się tak straszne walki, które trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić.

W dowód wdzięczności za patriotyczna postawę przedstawiciele lokalnych samorządów wręczyli Prezydentowi RP symboliczna pamiątkę – statuetkę legionisty z Orłem Legionów. Podobną statuetkę otrzymał poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, który jako pierwszy starosta tarnowski był inicjatorem niepodległościowych zlotów w Łowczówku. – Spotykamy się tu od dwudziestu lat niezależnie od pogody – wspominał Poseł Michał Wojtkiewicz. – Niepodległość to piękne słowo. Jest w nim siła, radość i wolność, ale nie możemy się nią zachłysnąć. Musimy pamiętać, że nie jest dana raz na zawsze.

Rada Rodziców przekazała nowy sztandar społeczności szkolnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie, noszącego imię Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem. Odbył się apel poległych, wojsko oddało salwy honorowe, złożono wieńce przy kaplicy cmentarnej.

XX Zlot Niepodległościowy w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości tradycyjnie zakończyło śpiewanie pieśni legionowych, a uczestnicy mogli skosztować wojskowej grochówki. Najnowsze propozycje uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP prezentowały Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Dla zwiedzających dostępna była również diorama historyczna, przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej GRH Gorlice 1915. Kompanię honorową wystawiła 6. Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa.

Sponsorem wydarzenia był Gaz System.

Tekst: powiat.tarnow.pl

Fotorelacja: Wiktor Chrzanowski

Fotorelacja: Krzysztof Jasiński