Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Mistrz recyklingu Maks porządkuje odpady – konkurs dla szkół


Fundacja Chlorofil organizuje konkurs pod nazwą: „Mistrz recyklingu Maks porządkuje odpady”. Konkurs stanowi publiczną kampanię edukacyjną zgodną z polskimi i europejskimi standardami wynikającymi z prawa ochrony środowiska i związanych z nim ustaw. Będzie to trzecia edycja naszego ogólnopolskiego konkursu.

Konkurs odbędzie się od 15.01.2017 do 30.03.2017 r.

W ramach konkursu uczniowie odpowiedzą na 10 pytań zamkniętych oraz pięć pytań otwartych związanych z prawidłową gospodarką odpadami komunalnymi, a także opakowaniowymi i zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Jury oceni prace konkursowe nadesłane w trzech kategoriach do 30.04.2017, a następnie wyłoni zwycięskie ekozespoły, które pojadą na wyprawę do wybranego Parku Narodowego lub odbędą wizyty studialne do najnowocześniejszych instalacji odzysku i recyklingu odpadów w Polsce.

Na zgłoszenia czekamy do 15.01.2017 roku. Nauczyciele lub opiekunowie zgłaszają ekozespoły z klas 3-6 szkół podstawowych. Uczestnicy ekozespołu wspólnie podczas jednej lekcji edukacji ekologicznej (może to być koło pozalekcyjne, zajęcia świetlicowe lub inne spotkanie) rozwiązują trzy gry edukacyjne w formie aplikacji internetowych na temat recyklingu odpadów. Na stronie internetowej konkursu znajduje się scenariusz lekcji edukacji ekologicznej do pobrania bezpłatnie, w celu przeprowadzenia konkursowej lekcji edukacji ekologicznej o postępowaniu z odpadami.

Wszystkie trzy aplikacje, tzn: Kultura segregacji, Lider elektrorecyklingu oraz Mistrz recyklingu są dostępne bezpłatnie na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne (google play, strona
www.chlorofil.com.pl, www.rekopol.pl) w internecie.

Pierwsza z nich uczy złotych zasad selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, druga najnowocześniejszych technik wykorzystywanych do segregacji odpadów komunalnych, trzecia jak poddać recyklingowi na przykładzie lodówki.

Po pokonaniu gier edukacyjnych i odpowiedzi na pytania zamknięte uczestnicy ekozespołów odpowiadają na pytania otwarte. Odpowiadając na nie poznają m.in.: pięć najważniejszych powodów, dla których
recykling jest ważny. Przyglądają się recyklingowi konkretnych surowców wtórnych stali, aluminium, szkła, miedzi i torebki foliowej (PE) Będą mieć możliwość realizacji galerii najciekawszych przedmiotów wyprodukowanych z surowców wtórnych.

Zgłoszone ekozespoły otrzymają bezpłatnie komiksy nt. recyklingu odpadów oraz plakaty informacyjne.

Wszystkie dokumenty i regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl.

Fundacja Chlorofil KRS 0000393451 NIP 118-207-86-16,
ul. Dywizjonu 303 nr 139 lokal 174, 01-470 Warszawa

Tel. 608 633 593, e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl
www.chlorofil.com.pl

Skip to content