Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Młodzi strażacy Szlakiem Papieskim

11 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, arcybiskup Leonardo Sandri ogłosił: „O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca”. Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu swojego pontyfikatu.

W tym dniu, jak co roku, wierni upamiętnili kolejną rocznicę jego śmierci w przeróżny sposób. Koncerty, modlitwy, nabożeństwa, wystawy, a także czuwania i marsze modlitewne odbywają się w całym kraju w sobotę 2 kwietnia 2016r.

Od czasu beatyfikacji oraz kanonizacji Jana Pawła II, rocznica śmierci nie jest już oficjalnie obchodzona w Watykanie, ponieważ dniem dedykowanym polskiemu papieżowi jest 22 października – rocznica inauguracji pontyfikatu, kiedy przypada jego wspomnienie liturgiczne. 1 maja 2011 roku papież Jan Paweł II został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 roku kanonizowany.

Karol Wojtyła – Jan Paweł II to pierwszy papież z Polski, pierwszy papież Słowianin i pierwszy papież pochodzący z kraju będącego wówczas pod rządami komunistów. Nazywany był papieżem pielgrzymem. Odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził 129 krajów, był na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. Odbył też 144 podróże po Włoszech.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Mesznej Opackiej uczciła pamięć papieża Polaka marszem Szlakiem Papieskim wyznaczonym przez las „Pająkówka” oraz Księży Las pod cmentarz wojskowy dnia 2 kwietnia 2016 roku. O godzinie 20.00 grupa dzieci i młodzieży pod opieką starszych strażaków w odpowiednio oznakowanych kamizelkach i z latarkami wyruszyła spod remizy OSP w Meszej na Szlak Papieski. Pod figurą Matki Boskiej drużyna zapaliła znicze i rozpoczęła koronkę do Miłosierdzia Bożego, a na końcu szlaku pod cmentarzem zapaliła znicze i o godzinie 21.37 odśpiewała Barkę. Opiekun MDP przedstawił postać papieża dzieciom i podziękował za udział w tym przedsięwzięciu. Zdołaliśmy jeszcze znakami świetlnymi zwerbować na godzinę 21.37 mieszkańców pobliskiego domu, którzy nie bacząc na późną godzinę, przybiegli do nas na wspólny śpiew.

My starsi, rodzice dzieci należących do drużyny w Mesznej dziękujemy za wspaniały pomysł i wędrówkę w niesamowitej scenerii mrocznego lasu przy pohukiwaniu sówki. Myślę, że mogła to być Sówka Tuchówka.

Uczestnicy marszu ku czci Jana Pawła II Szlakiem Papieskim – mesznianie.

Skip to content