Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Mustang w ramach projektu I CHANGE

W dniu 19. września uczniowie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem uczestniczyli w projekcji filmu pt. „Mustang”, przygotowanej przez Pana Mariusza Widawskiego, dobrze nam znanego z projektu „Tuchowskie Horyzonty Filmowe”.

Obraz ten wpisuje się w realizowany w Liceum Ogólnokształcącym unijny program Erasmus+, który obejmuje wymiany między szkołami partnerskimi z czterech krajów: oprócz liceum, które jest koordynatorem całego projektu, w wymianie biorą również udział szkoły z miast: Fuengirola na południu Hiszpanii, Trouville-sur-Mer na północy Francji, a już za parę dni polecimy do Samsunu na północy Turcji. Zakończenie całego przedsięwzięcia jest planowane na marzec przyszłego roku w tuchowskiej szkole.

„Mustang” to film powstały w międzynarodowej koprodukcji, jednak osadzony w północnej Turcji, w okolicach naszego miasta partnerskiego. Dzieło to opowiada o pięciu siostrach, które osierocone we wczesnym dzieciństwie trafiły pod opiekę stryja i babci. Ich opiekunowie chcą wychować je na posłuszne panny, które będzie można wydać za mąż. Jednak ich natura wymyka się z religijnych i obyczajowych praw. Cała akcja jest widziana z perspektywy najmłodszej Lale, która zamierza uciec z domu i rozpocząć nowe życie. Zachowanie dziewcząt jest powszechnie ganione zarówno przez opiekunów, jak i przez całą społeczność lokalną, więc babcia decyduje się wydać je po kolei za mąż. One jednakże chcą wyrwać się z tradycyjnego modelu kobiety, więc podejmują próby ucieczki, które kończą się porażką, za każdym razem powodując większe odcięcie od świata. Czas rozdziela siostry, które nigdy się już nie spotkają.

Film ten pokazuje, jak trudno jest nieraz realizować swoją wizję świata, lecz motywuje, aby nie poddawać się pomimo trudności ze strony otoczenia, a ponadto uchylił nam rąbka tajemnicy o Turcji, bezpośrednio przed wyjazdem do tego kraju.

Skip to content