Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Rumuńska przygoda: uczniowie z Tuchowa w Tăuţii-Măgherăuş

Dzięki współpracy Tuchowa z rumuńskim miastem Tăuţii-Măgherăuş w dniach 7-11 września uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie uczestniczyli w spotkaniu miast partnerskich. Oprócz delegacji z Polski do Rumunii przybyli również Węgrzy i Słowacy.

Spotkaniu towarzyszyła realizacja projektu „Wspólnie promujemy tolerancję i walkę z eurosceptycyzmem”, w ramach którego młodzież wzięła udział w warsztatach na temat roli wolontariatu we współczesnym świecie, sposobach jego realizacji we współpracy z imigrantami oraz metodach walki z eurosceptycyzmem i przyszłości Unii Europejskiej.

Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu międzykulturowym w miejscowości Baita, gdzie mieli okazję poznać lokalną tradycję oraz zobaczyć regionalne tańce i muzykę Transylwanii. Podczas jednego z wieczorów odbyła się degustacja tradycyjnych produktów regionalnych z Polski i Węgier. Polskie potrawy przygotowane przez uczennice technikum gastronomicznego zachwyciły wszystkich nie tylko wspaniałym wyglądem, ale również smakiem. Dzięki wsparciu firmy BOGONI mogliśmy zaprezentować lokalne gatunki serów, które znalazły wielu amatorów.

Większość spotkań i warsztatów odbywała się w miejscowości Baia Mare, skąd wyruszaliśmy na zwiedzanie licznych atrakcji regionu Maramuresz. Zwiedziliśmy między innymi Muzeum Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu, odwiedziliśmy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Wesoły Cmentarz w Sapanta i monastyr Bărsana oraz kompleks turystyczny Suior Corta w Górach Rodniańskich.

Jednak Rumunia to nie tylko ciekawe zabytki, piękne widoki i smaczna kuchnia, ale przede wszystkim mili, serdeczni, gościnni ludzie, dzięki którym z pewnością na długo zapamiętamy ten wyjazd.

Michał Smutek

Skip to content