Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Tuchowie

8 listopada 2013 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Tuchowie przygotowali ciekawy program historyczny, który zaprezentowali społeczności uczniowskiej i nauczycielom.

Na tle pomysłowo wykonanej scenografii w sali widowiskowej Domu Kultury w Tuchowie, na scenie pojawili się narratorzy – przedstawiający drogi Polaków do niepodległości. W tradycyjnych strojach wystąpili legioniści wraz ze swoim wodzem – Józefem Piłsudskim – Naczelnikiem Państwa, jednym z twórców niepodległej Polski.
Na scenie pojawili się też uczniowie przepasani szarfami z napisami: Rosja, Austria i Prusy. Państwa te dokonały trzech rozbiorów Polski. Przez lata niewoli zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Gdy wybuchła I wojna światowa, w sercach Polaków zapłonęła nadzieja na odzyskanie upragnionej wolności. Skłócone państwa zaborcze walczyły ze sobą.
11 listopada 1918 roku następuje koniec zaboru obcego, znów na mapie świata polskie państwo gości, nikt nam nie zabierze niepodległości, Ojczyzna wolna, znowu wolna.
Tak bije serce, huczą skronie, dziś wolności kanonada, witamy wszyscy Niepodległość i 11 listopada.

W programie wystąpił również szkolny zespół wokalny, który wykonał pieśni historyczne: „Rota”, „Rogatywka”, „Legiony”, „Modlitwa obozowa”, „Myśmy są wojsko”, „Żeby Polska była Polską”.
Dla naszych uczniów była to lekcja historii i patriotyzmu.
Na zakończenie uroczystej akademii głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół w Tuchowie – Józef Wzorek, dziękując nauczycielom przygotowującym akademię: Justynie Jaworskiej–Lipce, Małgorzacie Buczyńskiej, Paulinie Stachurze–Buś i Wiesławowi Cieśli.

Mija lat dziewięćdziesiąt pięć,
Gdy nam wolność wrócił Bóg.
Dawniej człowiek to w powieściach
Czytać tylko mógł.

Opracowała: Małgorzata Buczyńska