Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Otwarcie wystawy „Drugi obieg”

29 stycznia została otwarta wystawa w Muzeum Miejskim w Tuchowie pt. „Drugi obieg – polskie drogi do wolności”. Na inaugurację tej ciekawej wystawy przybyli zaproszeni goście, burmistrz Tuchowa reprezentujący władze naszego miasta i członkowie Towarzystwa Miłośników Tuchowa, które jest organizatorem tematycznej ekspozycji.

Goście przybyli na otwarcie dowiedzieli się w skrócie kilku ciekawostek dotyczących drugiego obiegu oraz wydawnictw niezależnych. Na ekspozycji zaprezentowano kolekcję ze zbiorów prywatnych Tomasza Wantucha, która pokazuje cały przekrój wydawnictw niezależnych, w tym między innymi bibułę, pocztówki, książki, kalendarze, znaczki poczty podziemnej, koperty z nadrukami. W większości są to rzeczy o tematyce historycznej i religijno-patriotycznej. Tematyczna wystawa prezentuje ponad 120 eksponatów – warto podkreślić, że niemal wszystkie rzeczy pokazane na czasowej ekspozycji to oryginały. Istotnym elementem prezentowanych zbiorów jest ciągłość tej kolekcji, która była gromadzona już od początku lat osiemdziesiątych, a więc w czasach, kiedy za posiadanie i rozpowszechnianie takich materiałów groziły surowe sankcje karne, z karą więzienia włącznie. Pomimo to udało się sukcesywnie tworzyć nielegalny wówczas zbiór wydawnictw niezależnych, ukazujących się poza cenzurą oraz uchronić je przed zarekwirowaniem podczas rewizji Służby Bezpieczeństwa. W pewnym momencie okazało się, iż urosła z tego potężna kolekcja, chociaż wszystko zaczęło się niewinnie od jednego znaczka poczty niezależnej.

Z uwagi na ograniczone miejsce w muzeum nie udało się pokazać wszystkich eksponatów z tego zbioru, lecz wielkość zaprezentowanej kolekcji i tak robi na zwiedzających duże wrażenie. Jest już wstępnie zaplanowane kolejne oprowadzanie przez kuratora wystawy, który przybliży zwiedzającym działalność i historię drugiego obiegu w oparciu o zaprezentowane eksponaty. Czasowa ekspozycja pt. „Drugi obieg – polskie drogi do wolności” potrwa do końca marca br.

Tomasz Wantuch

Fotorelacja