Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Pobyt uczniów tuchowskiego „Kopernika” w Wielkiej Brytanii

W dniach od 13 – 20 października 2019 r. odbyła się międzynarodowa wymiana uczniów w ramach programu Erasmus+ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Tym razem uczniowie szkół partnerskich z Polski, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji gościli w Wielkiej Brytanii, w katolickiej szkole The Northumberland Church of England Academy Trust w Ashington.

Jest to kolejne spotkanie młodzieży w ramach projektu „Matematyczne szlaki Europy”. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie reprezentowali uczniowie: Marta Piszczek, Agnieszka Tragarz, Filip Szczepanik, Wojciech Mazurkiewicz, Hubert Świderski pod opieką Pani Lucyny Ryndak i Pana Zbigniewa Budzika.

Pierwszego dnia wymiany młodzież integrowała się biorąc udział w zabawach sprawnościowych na rozległym terenie schroniska młodzieżowego w Broomley Grange, po czym rozwiązywała matematyczne gry terenowe. Kolejnego dnia uczniowie spotkali się w partnerskiej szkole w Ashington gdzie obserwowali zajęcia oraz mieli możliwość porozmawiania z uczniami tutejszej szkoły. Szkoła zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie, ponieważ jest to duży obiekt posiadający piękne tereny sportowe, a jej wyposażenie jest bardzo nowoczesne. Jednak atmosfera w niej jest zupełnie inna niż w polskich szkołach, relacje uczeń – nauczyciel są bardziej oficjalne. Po południu uczestnicy wymiany zwiedzali centrum pobliskiego miasta Newcastle. W następnym dniu wszyscy udali się na wycieczkę celem zwiedzenia pozostałości po panowaniu Rzymian na tym terenie – Muru Hadriana. Pomimo typowo angielskiej pogody wszyscy podziwiali krajobrazy charakterystyczne dla północnej Anglii oraz ukształtowanie terenu wykorzystane kiedyś przez rzymskie legiony do umocnienia granicy. W drodze powrotnej odwiedzili Cragside gdzie znajduje się wiktoriański dworek barona Amstronga. Kolejny dzień wymiany wypełniony był zajęciami matematycznymi w Life Centre w Newcastle. Młodzież uczestniczyła w rozmaitych logicznych zabawach oraz warsztatach mających na celu podkreślenie ważności matematyki i jej zastosowania w życiu codziennym. Bardzo podobała się lekcja astronomii w tutejszym cyfrowym planetarium. Następnie uczniowie w grupach międzynarodowych rozwiązywali zadania matematyczne i poznawali architekturę Newcastle. Piątek był ostatnim dniem wspólnych zajęć. Była to wycieczka do zamku w Alnwick, na terenie którego nakręcane były sceny do filmów z serii Harry Potter, Robin Hood oraz Dowton Abbey. Sceneria i zabytki zrobiły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Trudno było opuścić to magiczne miejsce. Dzień zakończył się imprezą pożegnalną w szkole, urozmaiconą narodowymi tańcami poszczególnych krajów partnerskich.

W sobotę polska grupa udała się na wyprawę do pobliskiego miasteczka Durham. Znajduje się tam słynna na całą Anglię katedra, której początki sięgają VII w. Rozmiary oraz nietypowa architektura tej budowli wprowadzają zwiedzających w niepowtarzalny klimat.

Tam również nagrywano filmy o Harrym Potterze. Obok katedry znajduje się XI –wieczny zamek, który od 1840 r. jest siedzibą Uniwersytetu. Na co dzień mieszka w nim ponad stu studentów.
Pobyt w Anglii dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i z pewnością pozostanie na długo w pamięci. Świetna atmosfera, jaką wykreowali uczniowie i nauczyciele, pozwoliła na zawarcie nowych, cennych znajomości oraz na doskonalenie umiejętności interpersonalnych i językowych. Wszyscy niecierpliwie czekają na kolejne międzynarodowe spotkanie we Włoszech. Zakończenie projektu będzie miało miejsce w tuchowskim liceum w kwietniu przyszłego roku.

Skip to content